Teknoloji HaberleriYazılım

Honor Telefonlar Google Uygulamalarını Kullanabilecek Mi?

ABD yaptırımlarından dolayı zor günler geçiren Huawei, güzide markalarından Honor’u geçtiğimiz yılın sonlarına doğru satmak zorunda kaldı. Şirket her ne kadar zorlu yaptırımlarla karşı karşıya kalsa da, yine de üretimden vazgeçmedi. Ancak üst sınıfta rekabette daha çok adını duyurmak isteyen Huawei, kendini yeniden keşfetmek için Honor’u sattı ve yükünü biraz da olsa hafifletti. Fakat Honor’un Huawei’den ayrılması, markayı daha özgür hale getirdi diyebiliriz. Zira Honor, artık Huawei’nin çektiği cezalardan kurtuldu ve Google ile tekrardan masaya oturma kararı aldı.

Honor telefonlar Google ile kavuşuyor

Geçtiğimiz haftalarda bazı kişiler, bir sonraki Honor telefonlar için Google hizmetlerinin olacağını iddia etmişti. Daha sonra ise Honor’un CEO’su, ”Google ile anlaşmamıza engel olan hiçbir etken yok” dedi. Yani bu cümleden de anlayacağınız üzere bir sonraki Honor telefonlar, Google’ın tüm hizmetlerinden tekrardan yararlanabilecek.

Huawei telefonlara Google yok

Huawei, Google yasaklarından dolayı akıllı telefonlarında HMS servisleri ve AppGallery uygulamalarına yer veriyor. Bununla birlikte Çinli üretici, yeni nesil telefonlarını da Android 11’e  yükseltemiyor. İşte bu yüzden de Huawei, akıllı telefonlarında yeni işletim sistemi HonmangOS’u test etmeye başladı. Bu işletim sistemi, tıpkı Google servislerine benzer HMS ile donatılacak ve yazılım güncellemelerini de alacak. Tabii Google uygulamaları olmayacağını bir kez daha belirtelim.

Honor Telefonlar

Ancak piyasaya sürülen yeni Honor telefonlar, Google uygulamalarını destekleyecek. Hatta markanın gelecek aylarda  piyasaya sürülecek telefonları da, kutudan Android 11 işletim sistemi ile çıkacak.

İddialara göre Honor’un geçtiğimiz günlerde tanıttığı yeni amiral gemisi V40, Global sürümünde Google hizmetlerine sahip olacak. Tabii bunu lansmana yakın bir zamanda daha da detaylı olarak göreceğiz.

Okan Güleş

Çukurova Üniversitesinde okuyup, teknolojiye ve yazılıma merak salan maceracı bir editör.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu