HuaweiAkıllı Telefonlar

Huawei ABD Yaptırımlarından Dolayı Pazar Payını Kaybediyor

ABD yaptırımları Çinli Huawei şirketini kendi ülkesinde bile olumsuz etkiledi. İstatistikler çok üzücü...

Son birkaç yıldır ABD kısıtlamaları, Çinli teknoloji devi Huawei’nin önüne taş koymuş durumda. Hem Google lisansları iptal edilip, hem de ABD şirketleri ile işbirliği yapması yasaklanan dev üretici, çok zorlu bir süreçten geçiyor. Hatta tedarik eksikliği ve bunun gibi olumsuzluklar, Huawei’yi kendi ülkesinde bile ciddi anlamda düşüşe geçirdi.

Huawei Akıllı Telefon Pazar Payını Hızla Kaybediyor

Research şirketinin resmi raporlarına göre Huawei’nin Çin’deki pazar payı, 2021’in Ocak ayı itibariyle %16‘lara kadar düştü. 2020’nin ilk çeyreğindeki rakam ise hatırlayacak olursanız %41 civarlarındaydı. Yani kötü gidişatın bir yılda neler değiştirdiğini buradan rahatça görebiliyoruz.

Tabii Honor şirketinin satılması da pazar payının düşmesinde büyük rol oynadı. Ancak Research şirketine göre bu düşüşün temel sebebi kesinlikle ABD yaptırımlarından kaynaklanıyor. Örneğin 5G’li işlemciler ve modemler gibi temel bileşenleri tedarik edemeyen üretici, akıllı telefon üretimini de artık kısıtladı ve sınırlı olarak Mate 40 serisi gibi birinci sınıf telefonlara odaklanmak zorunda kaldı.

Çin Pazarında da Ciddi Düşüşler Var

ABD yaptırımlarının yalnızca Global pazarları kötü etkileyeceği düşünülüyordu. Lakin beklendiği gibi olmadı. Raporlara göre Huawei’nin satışları, Çin pazarında da ciddi anlamda düşüşe geçti. Bir zamanlar zirveye oynayan bu üretici, Ocak ayı itibariyle pazar payını OPPO’ya bırakmış durumda. %21’lik payı ile Çin pazarında birinci sırada yer alan OPPO, ülkenin en büyük markası haline gelmiş durumda. Bir diğer üretici olan Vivo ise, %20’lik pay ile ikinci oldu. Son olarak Huawei, Apple ve Xiaomi’nin pazar payı ise %16’da kaldı ve bu şirketler bir hayli aşağılara gitti.

Şu anki görünüme baktığımızda Honor’un yeniden ayağa kalkacağından hiç şüphe yok. Ancak Huawei için aynı şeyleri söylememiz ne yazık ki mümkün değil. Analistlere göre firmanın pazar payı 2021’de daha da düşmeye devam edecek. Öte yandan diğer rakipler ise yeni kozlarını oynarak daha yukarılara çıkacak. Mesela OPPO, Mart ayında Find X3 serisini tanıtacak ve yılın ilk modellerini piyasaya sürecek. Bu ve bunun gibi şirketler yükselişe geçmeye devam edecek. Ancak Huwaei’nin geleceği hiç parlak görünmüyor. Bakalım zaman bize neler gösterecek? Bekleyip görelim…

Kaynak
Engadget

Okan Güleş

Çukurova Üniversitesinde okuyup, teknolojiye ve yazılıma merak salan maceracı bir editör.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu