HuaweiYazılım

Huawei HMS For Car Hizmetini Mercedes Benz Serisiyle Birlikte Başlattı

Çinli teknoloji devi Huawei, otomobil devi Mercedes-Benz ile anlaştığını resmen duyurdu. Yeni S-Serisi modellerde HMS For Car…

Genelde akıllı telefon ve tablet gibi ürünleriyle tanıdığımız  Huawei, artık otomobil sektöründe de adından söz ettirmeye başladı. Bugün Çin’de bir basın açıklaması yapan Yu Chengdong, Mercedes-Benz ile işbirliği yaptıklarını ve HMS for Car hizmetinin de S-Class modeliyle birlikte başlattıklarını duyurdu.

Otomobil sektörü için sunulan HMS For Car hizmeti, Huawei’nin geliştirdiği ve çeşitli uygulamaları içerisinde barındıran bir bulut hizmetidir. Bu araçla birlikte sanal dünyayı otomobilleriniz ile iç içe yaşamanız daha mümkün hale gelecek. Zira Android telefonlarınızda yaptığınız hemen hemen pek çok işlem, yeni HMS Car uygulamasında da yapılabilecek. Dilerseniz mola verdiğiniz esnada kitap okuyabileceksiniz, dilerseniz oyunlar oynayıp filmler izleyebileceksiniz.

Huawei ve Mercedes anlaştı

Mercedes-Benz ile anlaştıklarını duyuran Yu Chengong, bu konuyla alakalı basına önemli açıklamalarda bulundu. İşte Huawei CEO’sunun yaptığı önemli açıklamalardan birkaç ayrıntı;

”Herkes, araba kullandığında ya da dinlendiği esnada vakit geçirecek aktiviteler yapmak ister. Kimi insan haber okumayı tercih ederken, kimisi hikaye dinlemeyi, kimisi de video izleyip oyun oynamayı tercih eder. İşte bizlerde tam olarak kullanıcıların istediği yeni bir bulut hizmeti başlattık. HMS for Car olarak adlandırdığımız bu hizmet, yüksek kaliteli bir seyahat sunmaya geliyor”.

HMS For Car

Android uygulama deneyimi ve güçlü işlevlere sahip olan HMS for Car hizmeti, şirketin açıklamalarına göre kurulum gerektirmeyen bir uygulama türüdür. HTML5 web sayfalarını destekleyen bu bulut hizmeti, depolama alanını çok az kaplıyor ve otomatik olarak da güncellemeyi destekliyor.

Genel anlamda HMS for Car; araç medya sistemine entegre edilen, içerisinde bir uygulama mağazası ve akıllı ses asistanı içeren bir bulut  tabanlı otomobil hizmetidir. Çinli şirketin açıklamalarına göre bu yeni hizmet, en yeni Mercedes-Benz S-Class’ta mevcut olarak gelecek. Ancak bunun Avrupa’daki araçlarda olup olmayacağı da muamma.

Bununa karşılık olarak Huawei, yeni araç hizmetini daha fazla otomobile entegre etmek için, diğer üreticilerle de işbirliği yapacaklarının altını çizdi. Bakalım Çinli üretici yeni ekosistemini daha fazla teknolojik ürünlerine yayabilecek mi? Bekleyip görelim.

 

Okan Güleş

Çukurova Üniversitesinde okuyup, teknolojiye ve yazılıma merak salan maceracı bir editör.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu