Akıllı Telefonlar

Canalys İlk Çeyrek Raporunu Yayınladı! İşte Zirvenin Sahibi

Araştırma şirketlerinden Canalys, ilk çeyrekte satılan akıllı telefon satış tablosunu paylaştı. Zira Çinli bir üreticiye kaldı.

Son yılların kabusu haline gelen Covid-19, insanların sosyal yaşantılarını ciddi anlamda etkiledi. Herkesin eve çekilmeye mahkum olduğu şu günlerde akıllı telefon satışları da patladı. Zira ilk çeyrek raporları insanların telefonlara bu süreçte daha fazla önem verdiğini ortaya koyuyor.

Akıllı telefon satışları yükseldi

Araştırma şirketlerinden biri olan Canalys, 2021’in ilk çeyreğine gösteren mali verilerini yayınladı. Yayınlanan bu verilere göre akıllı telefon satışları pandemi sürecinde daha da bir arttı.

Dünyanın en büyük teknoloji pazarlarından Hindistan’a, bu yıl toplam 37.4 milyon akıllı telefon gönderildi. Üreticilerinde kıyasıya rekabet ettiği bu süreçte satışlar artarken, zirvenin sahibi de yeniden Çinli bir şirket oldu.

akıllı telefon
2021’de telefonlara talep arttı

Mali verilere göre Xiaomi Hindistan’da, %28’lik pazar payı ve 10.5 milyonluk telefon satışıyla zirveyi kimseye kaptırmadı. Xiaomi’yi ise Güney Kore menşeili Samsung takip etti.

%19’luk pazar payına sahip olan Samsung, burada toplan 7 milyon cihaz satarak ikinci sıraya yerleşti. Tabloda üçüncü ve dördüncülüğü ise Vivo/OPPO ikilisi paylaştı. Bunlardan Vivo 4.7 milyon sevkiyatla üçüncü sırada yer alırken, OPPO ise %35’lik pazar payıyla dördüncü sırada yer aldı. Ancak Çinli üreticinin buradaki satışları beklentileri karşılayamadı.

Okan Güleş

Çukurova Üniversitesinde okuyup, teknolojiye ve yazılıma merak salan maceracı bir editör.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu