Bilim HaberleriAkıllı Telefonlar

NASA’nın Ingenuity Helikopteri Üçüncü Uçuşu Tamamladı (Video)

NASA'nın Mars'taki keşif aracı yeni uçuşuyla yine hayran bıraktı. İşte şirket tarafından paylaşılan yeni görüntüler.

Mars’taki keşif aracı NASA’nın yüzünü güldürmeye devam ediyor.  Ingenuity adındaki bu araç, şu an üçüncü uçuşunu da tamamlayarak hız kesmeden yolunda ilerliyor.

Kısa süredir Kızıl Gezegende bulunan Ingenuity, uzay ve bilim alanında bir ilke imza atıyor. Dünya dışında ilk defa motorlu bir aracı keşfe yollayan NASA, bu ayrıcalığıyla da kendini gösteriyor.

Ingenuity üçüncü testte de başarılı

NASA, resmi internet sitesinde yayımladığı bir makale ile Ingenuity’nin neler yapabildiğini anlattı. Bunun yanı sıra şirket, paylaştığı videoyla da keşif aracının gücünü bir kez daha gösterdi.

Daha önce iki kere daha havalanan helikopter, şimdi 50 fit hıza ulaşarak en iyi uçuşlarından birini yaptı. İlk olarak kendi ekseninde sağ ve sola süzülen Ingenity, ardından kalkış yaptığı yere nazik ve güvenli bir şekilde tekrar indirildi.

Yukarıdaki video zaten her şeyi tüm detayı ile gösteriyor. Ancak Uzay Araştırma Ajansı NASA, bu keşif aracının bir gösterişten ibaret olmadığını söylüyor. Şu an için Mars’ta görevlendirilen helikopter, yakın zamanda daha fazla keşif için farklı gezegenleri de ziyaret edebilir. Hem yazılım hem de donanım açısından da çok avantajlı yönleri var.

Bakalım NASA bir sonraki uçuşu ne zaman yapacak? Bekleyip görelim.

Okan Güleş

Çukurova Üniversitesinde okuyup, teknolojiye ve yazılıma merak salan maceracı bir editör.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu