InstagramTeknoloji Haberleri

Instagram Genç Ve Yetişkin Kullanıcıların Arasına Güvenli Bir Çizgi Çekecek

Gençlerin güvenliği için yeni bir politika sunmaya hazır olan Instagram, genç ve yetişkinler arasına yeni bir çizgi çekecek.

Sürekli olarak güncellenen Instagram, yakın zamanda gençler ve yetişkinler arasında olan iletişimi daha güvenli hale getirecek. Günümüzde genç kesimin çoğu, sizlerin de bileceği üzere tanımadığı insanlardan amaçsız ve gereksiz pek çok mesajlar alırlar. Kimisi taciz ederek rahatsızlık verirken, kimisi ise kandırmaya ve yanıltmaya yönelik hareketler sergilerler. İşte Facebook’a ait olan bu şirket de, yakında gençler ve yetişkinlerin iletişimini daha güvenli hale getireceği bir özellik üzerine çalışıyor.

Instagram Gençleri Düşünüyor

Gençler ve yetişkinler arasında iletişime yeni bir çizgi çekmeyi planlayan Instagram, bazı  kötü amaçlı yetişkinlerin genç kişilere mesaj atmasını engelleyecek. Bu, ”potansiyel olarak  şüpheli davranış” şeklinde algılandığında; genç kullanıcıya bir bildirim yoluyla iletilecek ve ne yapılması gerektiğine dair öneri sunacak. Aşağıdaki ekran resimde daha anlaşılır biçimde görebilirsiniz.

Instagram

Yukarıda da gördüğünüz gibi yeni eklenecek olan güvenlik ipuçları, genç kullanıcılara mesaj gönderen kişileri bildirme ve engelleme gibi seçenekler sunacak. Bu, özellikle tanımadığınız bir kişi tarafından gönderilen fotoğraf, video ya da herhangi bir şüpheli mesaj algılandığında devreye girecek.

Instagram

Şu an için şirket bu sistemin nasıl çalıştığını açıklamadı. Ancak burada bahsi geçen gençler, 18 ya da altında bir yaşa sahipse bu bildirimleri alacaklar. Yani 18 yaş üzerindeyseniz bu güvenlik bildirimleri sizinle pek de alakalı olmayacak. Ancak 18 yaş altındaysanız Instagram güvenliğiniz için böyle bir politika getirecek. Bu sayede kötü amaçlı yetişkinlerin tuzağından da kurtulmuş olacaksınız.

Okan Güleş

Çukurova Üniversitesinde okuyup, teknolojiye ve yazılıma merak salan maceracı bir editör.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Bu tarz durumları takdir ediyorum. çocuklar üzerinden dolandırıcılık vb. girişimleri büyük ölçekte kesebilir. ne kadar kabul etmek istemesek de dijital dünyanın içinde kötü olaylarda bulunmakta bu yüzden çocuklarımızı olabildikçe bu kötülüklerden uzak tutmamız gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu