iOSApple

iOS 14.5.1 Performans Sorunuyla Gündemde!

Apple'ın geçtiğimiz günlerde yayınladığı iOS 14.5.1 , ne yazık ki yeni bir sorunuyla gündemde. Kullanıcılar performanstan şikayetçi.

Apple’ın iOS işletim sistemi Android’e kıyasla biraz daha stabildir. Şirket her zaman bunun üzerine katarak kendini daha iyi bir seviyeye taşıyor. Ancak son günlerde yayınlanan iOS 14.5.1 sürümü ne yazık ki akıcılık konusunda beklentileri karşılamadı. Zira yeni güncelleme, eskisine kıyasla cihazların performansını ciddi anlamda düşürdü.

iOS 14.5.1 eski sürümle karşılaştırıldı

Apple birkaç hafta önce iOS 14.5 sürümünü piyasaya sürmüştü. Daha sonra şirket bu sürümdeki sorunları tespit etti ve iOS 14.5.1 güncellemesini yayımladı. Özellikle uygulama izleme şeffaflığıyla ilgili sorunu ele alan bu güncelleme, güya cihazlar için çeşitli düzeltmeler getiriyordu. Ancak beklendiği gibi olmadı. Çünkü bazı kullanıcılar performans düşüklüğünden dolayı bu sürümden şikayetçi.

Bu şikayetlerin çoğu iPhone 11 ve iPhone 12 sahiplerinden geliyor. Her iki modele sahip kullanıcılarda yeni güncellemeyle cihazlarının yavaşladığını iddia ediyor. Zira performans testleri de bu iddiaları en iyi şekilde doğruluyor.

Tanınmış bir YouTuber Nick Ackerman; iPhone 11, iPhone 12 ve iPhone XR modellerinin karşılaştırma videosunu paylaştı. Şaşırtıcı şekilde bu videoda, iPhone XR’in iOS 14.5.1 yüklü iPhone 11 ve iPhone 12’den daha hızlı olduğu ortaya çıktı.

Ek olarak iPhone XR’ın video işleme hızı da, özellikle iPhone 11’e kıyasla epey iyi. Sadece bu da değil. Aynı zamanda XR’ın uygulama yükleme süresi de diğerlerine göre daha hızlı. Zira videoda ve performans testlerinde de bu açıkça ortada.

Her ne kadar kullanıcılar iPhone 11 ve iPhone 12’nin hız düşüklüğü yaşadığını söylese de, bu eski modellerde de etkisinin gösteriyor. Bakalım Apple yeni bir güncellemeyi ne zaman piyasaya sürecek? Bekleyip görelim.

Okan Güleş

Çukurova Üniversitesinde okuyup, teknolojiye ve yazılıma merak salan maceracı bir editör.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu