iOSYazılım

iOS 14.5 Beta Çıktı! iPhone’larınız Kilidini Maskeyle Açabileceksiniz! Ancak…

Apple, bugün erken saatlerde iOS 14.5 beta sürümünü kullanıma sundu. Yeni güncelleme ile maskeyle kilit açabileceksiniz.

Apple, akıllı telefon pazarında oldukça iyi bir konuma sahip. Ancak ABD’li dev, Android telefon üreticilere nazaran yeni teknolojileri daha geç kullanmayı tercih ediyor. Genel anlamda herkes bu duruma bir şekilde kabulleniyordu. Fakat geçtiğimiz yılın başlarında ortaya çıkan Covid19, akıllı telefon sahiplerinin de kullanımını felç etti diyebiliriz.

Örneğin insanlar maske takmak zorunda kaldığı için, telefonlarının kilitlerini açamama gibi ciddi sorunlarla karşılaşmaya başladılar. İşte bu durumdan en çok şikayet alan şirkette Apple oldu. Zira Android üreticileri gibi ekran izi parmak izi tarayıcı sunmayan ABD’li şirket, bu eksikliği yüzünden çok fazla tepki aldı.  Neyse ki şirketin bugün yayınladığı iOS 14.5 beta sürümü, gönülleri birazda olsa fethetmeyi başardı.

iOS 14.5 beta çıktı

Apple’ın bugün erken saatlerde yayınlamış olduğu iOS 14.5 beta sürümü, çokça iPhone kullanıcısı için hayat kurtarıcı bir özellik sunuyor. Günlük hayatta sürekli olarak taktığımız maskeler, bildiğiniz üzere Apple telefonlarında Face ID’nin düzensiz çalışmasına sebep oluyordu. Neyse ki şirket bugün ki güncellemesi ile bu soruna, geçici  de olsa telafi edecek bir çözüm buldu.

Aslında Apple, bu konu hakkında ilk hamlelerini pandemi dönemimin ortalarında atmaya başlamıştı. Hatırlarsınız şirket iOS 13.5 ile birlikte, Face ID’ye sahip cihazları otomatik olarak parola bölümüne yönlendiren bir yazılım sunmuştu. Bu şekilde de ekran kilidini açmanın yolu biraz da olsa kolaylaştırıldı.

Şimdi ise iOS 14.5 beta sürümüyle birlikte bu durum daha da basitleştirildi. Yeni güncellemeyle birlikte, artık şifre girmeden direkt olarak ekran kilidinizi açabileceksiniz. Ancak ortada büyük bir sorun var.

iOS 14.5

Apple Watch’ı olmayan kilidi açamaz

Bu dediğimiz işlemin gerçekleşmesi için Apple Watch model bir saate sahip olmanız gerekir. Bu saat sayesinde de telefonunuzun kilidini kolayca açabilmeniz artık mümkün. Peki Apple Watch kullanmayanlar ne yapacak? Görünüşe  göre garibanın yüzü bu seferde gülmeyecek. Apple model akıllı saat ya da bilekliği olmayan kişiler, yine parola menüsünü kullanarak kilitlerini açmaya devam edecekler. Ancak Apple Watch kullanıyorsanız, saatiniz ve telefonunuzu eşleştirerek ekran kilidinizi rahatlıkla açabileceksiniz.

Tabii bu işin de hilesi olduğunu yeri gelmişken belirtelim. Örneğin bileğinizdeki saatin kilidi açık ise, maske takan herkes iPhone’nunuzun kilidini açabilir. Ancak bu durum içinde çok korkmayın. Zira Apple Watch, iPhone’nun kilidini açtıktan sonra otomatik olarak titreyecek ve bu durumu size bildirecek. Eğer kilidi açan siz değilseniz, ekrana gelen” iPhone’u kilitle” düğmesine basarak, bu durumun önüne geçebilirsiniz.

Okan Güleş

Çukurova Üniversitesinde okuyup, teknolojiye ve yazılıma merak salan maceracı bir editör.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu