YazılımApple

iOS 15 Ve iPadOS 15’den İlk Ciddi Sızıntılar Gelmeye Başladı

Apple, önümüzdeki hafta iOS 14.5‘in kararlı sürümünü piyasaya sürecek. Kullanıcılar yeni arayüzü deneyimleme fırsatı bulurken şirket, Haziran ayında bir sonraki iOS 15 sistemini tanıtacak. Şimdi Apple‘ın bir sonraki güncellemesi hakkında ilk bilgiler gelmeye başladı.

Bloomberg’in yazarlarından Mark Gurman, son makalesinde iOS 15 hakkında pek çok detaya değindi. Şimdi gelin, bir sonraki iOS hakkında beklenen yeniliklere biraz yakından göz atalım;

iOS 15 için ilk bilgiler geldi

WWDC etkinliğinde tanıtılacak olan iOS 15, pek çok yeniliğiyle kullanıcılara eşsiz deneyim sunacak. Sızıntılara göre iOS’un yeni sürümü; yeni bir kilit ekranına sahip olacak ve aynı değişiklik iPadOS 15’te de görülecek. Örneğin kullanıcılar yeni sistemle birlikte herhangi bir yere eklenti yerleştirebilecek. Aynı zamanda bu eklentinin uygulama ızgarasının yerini alacağı ve özelleştirme derecesinin de büyük ölçüde geliştirilmesi bekleniyor.

iOS 15
iOS 15 ve iPadOS 15 yeni bir arayüz deneyimi getirecek

Öte yandan IOS’un yeni sürümü, özellikle mesaj bildirimlerini içeren yeni bir işleve kavuşacak. Yani kontrol merkezi veya kilit ekranında; sürüş, uyku, çalışma ve diğer sahne modları arasında hızlıca geçiş yapılabilecek.

Bir diğer değişiklik ise uygulamaların hareketlerini takip etmek olacak. Şu anda iOS 14.5’te de test edilen bu özellik; hangi programların veri topladığını gösteren şeffaf bir gizlilik kontrol işlevi sunacaktır. Ancak bu durum uygulama geliştiricilerinin pek yüzünü güldüreceğe benzemiyor.

Şimdilik IOS 15 hakkında gelen ilk detaylar bu kadar. Yeni bir gelişme olduğunda tekrardan paylaşacağız. Takip etmeye devam edin.

Okan Güleş

Çukurova Üniversitesinde okuyup, teknolojiye ve yazılıma merak salan maceracı bir editör.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu