TabletiPad Tablet

iPad Mini Pro İddialı Özellikleriyle İhtişamını Konuşturmaya Geliyor

Apple'ın tablet serisine ekleyeceği bir sonraki model iPad Mini Pro, tasarımı ve teknik özellikleriyle sızdırıldı.

Akıllı telefon pazarına öncülük eden Apple, tablet piyasasında da sesini duyurmayı başarıyor. Hiç kuşkusuz bu kategoride de geniş ürün yelpazesine sahip olan dev üretici, her bütçeye uygun tabletleri ile kullanıcıya hitap ediyor. İşte şimdi 2021 yılının ilk üyesi olması beklenen iPad Mini Pro modelinden bazı haberler var.

iPad Mini Pro Geliyor

Şu anda Apple’ın iPad ürün yelpazesi düşükten yükseğe doğru gidiyor. Örneğin en başta iPad bulunurken, daha sonra iPad Mini, iPad Air ve iPad Pro modelleri geliyor. Bunların arasından Pro serisi en üst düzey özelliklere sahip, 11 ve 12.9 inç boyutlar ile gelen ve  tam ekran tasarımını benimseyen en iyi tabletler diyebiliriz. Zira serinin dışında da rakibi yok denecek kadar az.

Yukarıda saydıklarımız dışında bir de iPad Mini Pro modelinin olacağı söyleniyor. Güvenilir kaynaklara göre Apple’ın bu tableti, Ar-Ge aşamasından geçerek şu an P2 tasarım aşamasına gelmiş durumda. Yakında ise DVT testlerine de girerek tasarım doğrulama testlerini bitirmiş olacak. En son ise PVT adı verilen Üretim Doğrulama Testlerine sokulacak. Buradan sonra ise artık tanıtım için gün saymaya başlayacak.

Güncel bilgilere göre Apple’ın bir sonraki iPad Pro Mini tableti, bir önceki iPad Mini 6’ya nazaran daha küçük bir boyutla gelecek. 8.7 inçlik ekran boyutuna sahip olan bu tablet, 9,15 inçlik Mini 6’dan biraz daha küçük olacak. Aslında bu duruma çok da şaşırmamak gerek. Zira piyasada bulunan iPhone 11 Pro’da, iPhone 11’den 0,3 inç daha küçük boyut ile geldi. Bu yüzden yeni iPad Mini tabletinde küçük olacak olması gayet normal.

Diğer teknik detaylar hakkında ise çok az söylentiler var. Ancak sızdırılanlardan birkaçını yine de sizlerle paylaşalım.

Yeni nesil iPad Mini Pro’nun mini LED, 5G ağ desteği, A14X yonga seti gibi üst düzey özellikler ile geleceğine dair çeşitli iddialar var. Bahsettiğimiz bu temel özellikler her ne kadar maliyeti yüksek tutacak olsa da, Apple bu tableti tıpkı iPhone 12 Mini gibi konumlandırabilir. Yani iPad Pro’dan çok daha makul bir fiyata da piyasaya sürebilir. Tabii bunu yine zaman gösterecektir.

Okan Güleş

Çukurova Üniversitesinde okuyup, teknolojiye ve yazılıma merak salan maceracı bir editör.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu