AppleAkıllı Telefonlar

iPhone 12S Pro, Mate 50 Pro Ve Mi 12’nin Hangi Ekranı Kullanacağı Belli Oldu

Ekran bir cep telefonu alırken dikkat edeceğimiz en önemli unsurlardan biridir. Bu nedenle üreticiler, özellikle amiral gemisi telefonlarının ekranlarına çok fazla para harcarlar. Şimdi ünlü bir analist ve DisplaySearch kurucusu Ros Young; iPhone 12S Pro, Huawei Mate 50 Pro ve Xiaomi Mi 12 gibi telefonlarda kullanılacak olan ekran panellerini açığa çıkarıyor.

iPhone 12S Pro ve Mate 50 Pro mükemmel ekranlar ile gelecek

DSCC kurucusu ve baş analisti olan Ross Young, Twitter hesabından 2021 modellerinin efsanesi olacak telefonlar için yeni bir paylaşım yaptı. Buna göre; iPhone 12S Pro serisi, LTPO ekranla ile piyasaya sürülecek. Sadece bu kadarıyla da bitmiyor. Aynı zamanda OPPO Find X3 serisi, Xiaomi Mi 12 ve Huawei Mate 50 Pro modellerinin debu ekranı kullanacağını sözlerine ekliyor.

iPhone 12S Pro Mate 50 Pro

Samsung’un bir hafta önce piyasaya sürülen Galaxy S21 Ultra  ve geçen yıldan beri var olan Galaxy Note 20 Ultra modelinde, LTPO ekran kullanılmakta. Ancak ilk olarak Samsung’un kullanmaya başladığı bu paneller, 2021 yılında pek çok üretici tarafından kullanılmaya başlayacak.

LTPO nedir

LTPO ekran teknolojisi, ”Düşük Sıcaklık Polikristalin Metal Oksit’in” kısaltmasıdır. Apple, daha önce Apple, akıllı saati Apple Watch’ta bu ekranı kullanmıştı. Şimdi ise yeni sızıntılar, Samsung’un katlanabilir telefonlarında da bu ekranı kullanacağını ortaya koyuyor.

Buna ek olarak LTPO, karmaşık donanım çözümlerine de ihtiyaç duymaz. Ekran yenileme hızı büyük ölçüde azaltılabilir ve kullanıcılar da bu gerçek zamanlı değişimin farkında olmazlar. Örneğin Galaxy S21 Ultra, o anda görüntülenen içeriğe göre yenileme hızını uyarlamalı olarak, 120Hz’den 10Hz’e kadar düşürebilir.

Üreticiler için LTPO ekranlar gerçekten de son derece mükemmel. Ancak maliyeti yüksek ölçüde olduğu için yeni amiral gemisi telefonların fiyatında da bir takım yükseltmeler görebiliriz. Bakalım önümüzdeki aylarda bizleri daha ne gibi sürprizler bekleyecek?

Okan Güleş

Çukurova Üniversitesinde okuyup, teknolojiye ve yazılıma merak salan maceracı bir editör.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu