Apple

iPhone 13 çeşitli renkleriyle gösterildi! İşte Tasarımı

Apple'ın önümüzdeki aylarda piyasaya süreceği iPhone 13 modeli, tasarımını gösteren farklı resimlerle paylaşıldı.

Apple’ın merakla beklenen iPhone 13 serisi için artık nefesler tutuldu. Şirketin bir sonraki iPhone’ları her geçen gün yeni bir sızıntısıyla gün yüzüne çıkmaya devam ediyor. Şimdi ise bu cihaz yeni renklerini ve tasarımına da ortaya koyan görselleriyle sızdırıldı.

iPhone 13 serisinin tasarımı belli oldu

Eylül ayında tanıtılması beklenen iPhone 13 serisi, tasarım konusunda bir takım değişikliğe uğrayacak. Cihazın arka kamerası farklı bir modül ile kaplanırken, aynı zamanda ekran üzerindeki çentikte de bir takım değişiklikler olacak. İşte şimdi sızdırılan görseller, yeni iPhone’ların tasarımı hakkında tüm detayları ortaya çıkarıyor.

iPhone 13 serisi farkli kamera modulune sahip olacak.
iPhone 13 serisi farklı kamera modülüne sahip olacak.

Yukarıdaki resimlerden ilki iPhone 13, ikincisi ise iPhone 12’yi gösteriyor. Her iki cihaza uzaktan bakıldığında çok fark yok gibi görünüyor. Zira tasarım ve kamera dizilimi hala aynı. Ancak şirket kamera tasarımını değiştirmek yerine modül üzerinde oynama yapmayı tercih ediyor. Resme göre yeni iPhone’ların lens dizilimi bir öncekinden farklı olacak. Ana kamera ve yardımcı sensör birbirlerine çapraz olarak yerleştirilecek. Lakin genel görünüm olarak çok da fark olmayacak.

Öte yandan Apple, iPhone 13 serisinde renk çeşidini de arttıracak. Özellikle son yıllarda bu konu üzerine ağırlık  veren şirket, yeni iPhone’larında; mavi, gül, altın beyaz, siyah, mercan, kırmızı ve yeşil renk seçeneklerine yer verecek.

iPhone X’ten bu yana devam eden çentik tasarımı, iPhone 13 serisinde de kalkmayacak. Ancak şirket bunun yerine farklı bir çözüm düşünüyor. Sızdırılan resimlerden ve önceki bilgilerden yola çıkacak olursak Apple, yeni iPhone’larında çentik tasarımını biraz küçültecek. Mevcut sensörlerde bu çentiğin içerisine sığacak şekilde geliştirilecek.

Donanım açısından iPhone 13 serisi, TSMC’nin 5 nm’lik işlem sürecinden geçen A15 yonga setiyle donatılacak. Bu işlemci performans konusunda A14’ten çok farklı olmayacak. Ancak güç tüketimi ve ısı konusunda bazı geliştirmelere yer verilecek.

Okan Güleş

Çukurova Üniversitesinde okuyup, teknolojiye ve yazılıma merak salan maceracı bir editör.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu