Teknoloji Haberleri

iPhone 13 Serisiyle Birlikte Çentik Tasarımı Ortadan Kalkıyor

Merakla beklenen iPhone 13 serisi, çentik tasarımını tamamen ortadan kaldrırabilir. İşte bunu gösteren ilk resim...

Akıllı telefon üreticilerinin çoğu, Apple’ın iPhone X ile başlayan çentik tasarımını uzun sürece benimsediler. Xiaomi, Huawei ve bunun gibi pek çok şirket, iPhone X ve sonrası modellerde görmeye aşina olduğumuz çentikli ekran tasarımı ile karşımıza çıktılar. Ancak daha sonra bu tasarım, Android telefonlarda yerini farklı çözümlere bıraktı. Tabii şimdi ise sıra Apple’da. Gelen bilgilere göre ABD’li üretici, iPhone 13 serisiyle birlikte Android telefonlardaki çentik tasarımını benimseyeme başlayacak. Evet bu sefer çark gerçekten de tersine dönecek…

iPhone 13 İle Çentik Ortadan Kalkacak

Tanınmış analistlerden Guo Mingchi, Apple’ın en son çıkan araştırma raporlarını dair bir takım bilgi paylaştı. Bu kişi tarafından paylaşılan raporlara göre ABD’li şirket, yıllarca kullandığı çentik tasarımını terk ederek farklı bir boyuta geçmeyi planlıyor. Her ne kadar ekran altı kamera gibi çılgın teknolojiler olmasa da, yine Android telefonlarda görmeye alışık olduğumuz delikli bir tasarıma geçiş planından bahsediliyor. Dilerseniz gelin, bugün ortaya çıkan yeni iPhone 13 görüntüsüne detaylıca bir bakalım.

iPhone 13

Yukarıda da gördüğünüz gibi Apple, yeni iPhone 13 serisinde Android telefonlarda gördüğümüz delikli ekran tasarımını benimseyecek. Şimdi diyeceksiniz ki Face ID teknolojisine ne olacak? İşte Apple bunun içinde yakın zamanda yeni bir patent aldı.

Bu patentin açıklamalarına göre şirket, Face ID için gerekli bileşenleri ekranın altına yerleştirmeyi planlıyor. Yani delikli ekran tasarımının kullanılması için gerekli olan çalışmalar en verimli şekilde yapılıyor. Daha da önemlisi, ortam ışığı sensörü de ekran altında hareket edebilecek. Anlayacağınız Apple bu konu hakkında ısrarcı ve bir sonraki iPhone 13’de bunu kesinlikle hayata geçirmeyi hedefliyor diyebiliriz.

Okan Güleş

Çukurova Üniversitesinde okuyup, teknolojiye ve yazılıma merak salan maceracı bir editör.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu