Rehberler

iPhone Model Bir Telefonda En İyi Fotoğraf Nasıl Çekilir?

Akıllı telefonların gelişmesi, özellikle kamera konusunda büyük yeniliklere öncülük etmeye başladı. Dev üreticiler fotoğrafçılık konusunda öyle bir gelişmeye imza attılar ki, artık cihazlarımızdan profesyonel kameralar gibi fotoğraflar çekebilmemiz mümkün hale geldi. Özellikle 108 megapiksellik lensleri gördüğümüz şu günlerde, rekabet de oldukça sertlik kazandı. Android ile iPhone cihazların kapıştığı mobil sektörde Apple, 12 megapiksellik lensleriyle bile harika çekimler sunuyor.

Tabii en iyi fotoğrafı çekmek içinde her şeyi telefona bırakmamak gerek. Zira telefonunu tutmanızdan açıya kadar pek çok şey sizin elinizde. Eğer bunları yapabilirseniz en iyi fotoğrafı çekebilmek hiç işten bile olmaz. İşte Apple’ın bugün bu konuyla alakalı iPhone modelleri için sunduğu harika tavsiyeler var. Bu tavsiyeler ile artık iPhone’nunuzdan en iyi fotoğrafı kusursuzca çekebileceksiniz. Peki ama nasıl?

iPhone İle En İyi Fotoğraf Nasıl Çekilir?

Yarın tüm dünyada sevgililer günü kutlanacak. Her ne kadar TeknoiXir ailesi olarak 14 Şubatı sevgilisiz geçirsek de, sizler için yine de işinize yarayacak faydalı bilgileri paylaşmaktan kaçınmayacağız.

Bildiğiniz üzere sevgililer gününde çoğunlukla erkekler, sevgililerine aldıkları herhangi bir hediyenin yanında buket, gül ya da bunun gibi çeşit çeşit çiçekler gönderirler. Tabii sosyal medyayla iç içe olan kızlarda, aldıkları bu hediyeleri Instagram vb. gibi ağlardan paylaşacak. İşte bugün ki yazımızda tam bu konu üzerine. Ancak tavsiyeler bu sefer bizden değil de direkt olarak Apple’dan geliyor.

Apple’dan En İyi Fotoğraflar Çekmek İçin Tavsiyeler

ABD’li teknoloji devi Apple, profesyonel bir fotoğrafçıyla birlikte, en iyi kalitede fotoğraflar çekmenin sırlarını açıkladı. Bu tavsiyeler ile en iyi storyler sizin elinizde olabilir.

iPhoneiPhoneiPhoneiPhone

Dünyaca ünlü butik çiçekçi stüdyosu olan Tulipha’nun profesyonel fotoğrafçılarından Nathan Underwood, kendi çektiği birkaç dizi buketin resimlerini paylaştı. Çekimleri iPhone 12 Pro Max ile yapan Nathan, cihazınız gerçekten kusursuz bir kameraya sahip olduğunu belirtiyor. İşte yukarıda  gördüğünüz fotoğraflarda bahsedilen bu telefon tarafından çekiliyor.

Ancak iPhone 12 serisi bir telefonunuz yok diye üzülmeyin. Nathan’a göre Apple model olan diğer telefonlardan da güzel fotoğraflar çekmek mümkün. Tabii bunun içinde yapmanız gereken bir takım ince ayarlar var. Şimdi gelin ustanın tavsiyeleri ile en iyi fotoğrafların nasıl çekileceğine bir göz atalım;

Işık unsuru önemli rol oynuyor

Yüksek kaliteli fotoğraflar elde etmek için en önemli unsurların başında ışıklandırma gelir. Bu işin ustası olan Nathan, ideal olarak yandan gelen dağınık doğal ışıklardan yararlanmamız gerektiğini söylüyor. Bu nedenle çekmiş olduğunuz nesneyi iç mekana, pencereden 0,5-1 m mesafeye kadar yerleştirmek en iyi çözümdür.

Dış mekanda ise çekim yaparken, çok parlak güneşin ve gölgelerin ağır bastığı yerlerden kaçmanız tavsiye edilir. Uygun bir alan bulduktan sonra çekime geçebilirsiniz. Gri veya mavi bir arka plan, minimum ayrıntıları ile en iyi sonucu verecektir. Bu yüzden arka plan rengine de çok dikkat edin.

Öte yandan daha kaliteli fotoğraflar çekilmek için, eğer destekliyor ise portre çekimler yapın. Bu sayede arka plan bulanıklaşıp nesne de ön plana çıkacağı için, harika bir ayrıntı elde edebilirsiniz.

Genel olarak Nathan’a göre, herkesin kendi kimliğini bulması gerekir. Örneğin çerçeve ya da en boy oranlarıyla oynayarak, veya pozlama, doygunluk ve sıcaklık ayalarını da yaparak iyi bir kare ortaya çıkarabilirsiniz. Mesela bir çiçeği çektiğinizde, fotoğrafı kırparak çiçeğin ekranı doldurmasını sağlayabilirsiniz. Ek olarak pozlamayı biraz arttırarak da, fotoğrafı daha parlak hale getirebilirsiniz. Bu tip ayarların kesinlikle çok faydasını göreceksiniz.

Okan Güleş

Çukurova Üniversitesinde okuyup, teknolojiye ve yazılıma merak salan maceracı bir editör.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu