Rehberler

iPhone’da Canlı Fotoğraflar Üzerindeki Ses Nasıl Kaldırılır?

Akıllı telefonlarımız pek çok dikkat çekici yeteneklere sahiptir. Her cihazın mutlaka kendine özgü yetenekleri olur. Örneğin iPhone’lar da ”Live Photo” olarak adlandırılan harika bir özellik var. Her ne kadar şimdi Android cihazlarda bu özelliğe sahip olsa da, bunu ilk olarak iPhone’larda tanıdık. ”Canlı Fotoğraflar” çekmenize olanak tanıyan bu özellik, pek çok kişi tarafından çok seviliyor.

Örneğin ”Live Photo” özelliğini destekleyen bir iPhone’nunuz var ise, cihazınızdan birkaç saniyelik sesler içeren resimler çekmeniz mümkün. Ancak iPhone kullanıcıları canlı fotoğraflar özelliğinin bir sorundan çok şikayetçiler. O da fotoğraflarda istenmediğiniz seslerin gelmesi. İşte bugün iPhone kullanıcılarının canını sıkan bu sorunun nasıl giderileceğini göstereceğiz.

iPhone’da canlı fotoğraflar çekerken sesi kısma

Öncelikle iPhone’nunuzdaki fotoğraflar uygulamasına giriş yapın. Ardından sesin gelmesini istemediğiniz canlı fotoğrafı seçin. Sonra da incelemek üzere o fotoğrafa dokunun.

canlı fotoğraflar

Çektiğiniz canlı fotoğraflar üzerindeki sesi kaldırmak için, ekranın sağ üst köşesinde ”Düzenle” düğmesine dokunun.

canlı fotoğraflar

Ardından ”Düzenleme” modunda, ekranın altındaki araçtan ”Canlı Fotoğraf” düğmesine dokunun.

canlı fotoğraflar

Buraya kadar geldiyseniz, şimdi de sıra canlı fotoğrafın sesini kısmada. Yukarıda okla gösterdiğimiz simgeye dokunarak, canlı fotoğrafı düzenleme menüsüne gireceksiniz.

İşte burada sol üst köşede hoparlör simgesi sizi karşılayacak. Bahsi geçen fotoğrafın sesini kısmak istiyorsanız, bu simgeye basmanız yeterli olacaktır. Aynı keza sesi açmak içinde yine bu simgeyi kullanabilirsiniz.

canlı fotoğraflar

Gördüğünüz gibi yukarıdaki sarı simgeden sesi açıp kapatmanız mümkün. Fotoğrafın sesi kısmak ya da açmak için buraya girmeniz yeterli olacaktır. Eğer ses kapalı işaretini görüyorsanız, bundan sonra o fotoğraftaki herhangi bir sesi duymayacaksınız. Ancak ses açık ise, buradaki hoparlör simgesinde açık işaretini göreceksiniz. Bu tamamen sizin tercihinize kalmış bir şey. Ne yapmak isterseniz göstermiş olduğumu yöntem sayesinde yapın.

Peki ya tüm bu işlemlerden vazgeçtiğinizde ne olacak?

İşte bu noktada Apple kullanıcılarını düşünüyor. Söz konusu fotoğrafın sesini devre dışı bırakmış olsanız bile, iPhone canlı fotoğrafınızın bir kopyasını cihaza saklıyor. Fikrinizi değiştirdiğiniz taktirde, fotoğrafın ilk halini geri alabileceksiniz. Peki ama nasıl? İşte onun çözümü de şöyle…

canlı fotoğraflar

Canlı fotoğraflar üzerindeki kapattığınız sesi geri açmak için, ilk olarak ”Fotoğraflar” uygulamasına girin. Ardından fotoğrafı açın ve düzenleme moduna tekrar girin. Daha sonra ”Canlı Fotoğraflar” simgesine dokunun ve hoparlör düğmesini tekrar aktif edin. Sesin geri yüklendiğini zaten göreceksiniz. Hepsi bu kadar.

Okan Güleş

Çukurova Üniversitesinde okuyup, teknolojiye ve yazılıma merak salan maceracı bir editör.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu