Akıllı TelefonlariQOO

iQOO Neo 5 Kamera Konusunda Büyük Bir Sürpriz Yapacak

Uzun süredir adını sıkça duyduğumuz iQOO Neo 5, kamera konusunda seride bir ilke imza atacak.

vivo’nun alt markası olan iQOO, son yıllarda harika bir performans ortaya koyuyor. Özellikle amiral gemisi modelleriyle tanıdığımız Çinli üretici, orta menzilde de bunu gösteriyor. Zira şirketin ”Neo” serisi, uygun fiyatı ve üstün özellikleriyle pek çok kişi tarafından tercih ediliyor. Şimdi ise bu seriye 2021 model bir üye daha geliyor. İşte merakla beklenen iQOO Neo 5 hakkında yeni haberler…

iQOO Neo 5 Kamerasıyla Çok Konuş

Bir süredir sızıntılarıyla adını duyduğumuz iQOO Neo 5, orta-üst segment kategorisinde olacak ve çok iddialı özellikler taşıyacak. En önemli yeniliği ise kamera alanında göreceğiz. Zira orta sınıf bir telefon olan Neo 5, ana kamerasında OIS desteği ile gelecek. Diğer adıyla optik görüntü sabitleme olan OIS, Neo serisinde ilk defa yerini alacak ve mükemmel bir çekim deneyimi sunacak.

Sadece bu kadarıyla da bitmiyor. Aynı zamanda iQOO Neo 5, Sony IMX598 sensör ile donatılan 48 megapiksellik bir ana kamera ile gelecek. Hatırlarsınız bu sensör daha önce, vivo X50 amiral gemisinde kullanılmıştı. Peki nedir bu optik görüntü sabitleme? Neo 5’e ne gibi avantajlar sağlayacak?

Optik Görüntü Sabitleme (OIS) Nedir?

Genelde amiral gemisi telefonlarda gördüğümüz optik görüntü sabitleme, kamera merceğinin özel motor yapısı ile gerçekleştirilen fiziksel bir görüntü sabitleme teknolojisidir. Jiroskop sensörü, çekim sırasında telefonun titremesini hesaplayıp, daha sonra ise bunu dengelemek için merceğini hareketini kontrol eder. İşte bu sayede de anlık olarak çektiğiniz fotoğraflarda bile harika işler ortaya çıkar. Bunun temel kaynağı da OİS teknolojisinin altında yatıyor.

Ois ile desteklenen Neo 5, çekim esnasında titreşimi en aza indirerek harika fotoğraflar ortaya çıkaracaktır.

iQOO Neo 5

Neo 5 Sızdırılan Özellikler

Firma tarafından paylaşılan posterlere göre iQOO Neo 5’te, Snapdragon 8 serisi bir yonga setine yer verilecek. Ancak bunun SD888 mi yoksa SD870 mi olacağı şu an için bilinmiyor. Öte yandan orta-üst segmentte yer alacak olan bu telefon, tıpkı diğer rakipleri gibi yüksek yenileme hızına sahip ekran ile donatılacak.  Hatırlarsınız önceki nesil Neo 3 modelinde 144Hz LCD bir ekrana yer veriliyordu. İşte yine yüksek yenileme hızına sahip bir ekran ile donatılacak olan Neo 5’de, 120Hz yenileme hızına sahip OLED ekran ile karşımıza çıkacak.

Bakalım amiral gemisi katili olacağı söylenen Neo 5, bahsedilen bu özellikleriyle gücünü ortaya koyabilecek mi? Bekleyip görelim.

Okan Güleş

Çukurova Üniversitesinde okuyup, teknolojiye ve yazılıma merak salan maceracı bir editör.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu