Akıllı Telefonlar

İşte 2020 Yılında En Çok Satan Akıllı Telefonlar

Araştırma firması Omdia, bugün paylaştığı istatistikler ile 2020’nin en çok satan akıllı telefonlarını ortaya çıkardı.


Akıllı telefon pazarında kıyasıya rekabet devam ediyor. Genelde ileri teknolojileri ile dikkat çeken Çinli üreticiler ön plana çıkarken, diğer yandan da namını konuşturan Apple’ı görüyoruz. Her üretici, yeni akıllı telefonlarında cazibeli özelliklere ve fiyatlara yer vererek kullanıcıyı kendisine çekmeye çalışır. Ancak bunun tam tersini yapan Apple, her ne kadar yüksek maliyetli iPhone’lar satsa da yine de zirveyi bırakmıyor. İşte Omdia şirketinin raporuna göre 2020 yılında en çok satan akıllı telefonlar…

2020 Yılında En Çok Satan Akıllı Telefonlar

Araştırma şirketi Omdia’nın istatistiklerine göre Apple, geride bıraktığımız 2020 yılında en çok satan modeller listesine adını yazdırmayı başardı. Popüler telefonu iPhone 11 ile rekabet eden ABD’li üretici, bu telefonuyla 2020 yılında en çok satan akıllı telefon üreticisi oldu.

Resmi verilere göre iPhone 11, 64,8 milyon satışla en çok satan akıllı telefonlardan biri oldu. Ardından onu 24,2 milyon satışla iPhone SE 2020 takip ederken, SE’yi ise iPhone 12 takip etti. Henüz daha geçtiğimiz yılın Kasım ayında tanıtılan iPhone 12, 23,3 milyonluk satışla en çok satan 5G’li akıllı telefonlardan biri oldu. iPhone 12 Pro Max ise, 16,8 milyon adetle yedinci sırada yerini aldı.

En Çok Satan Telefonlar

İlginç olarak en çok satan akıllı telefonlar listesinde iPhone 12 Mini‘de yer alıyor. Önümüzdeki günlerde üretimi durdurulması beklenen bu telefon, en çok satan akıllı telefonlar arasında ilk ona girmeyi başardı.

Android telefonlar ise neredeyse yok denecek kadar az. Zira bu kategoride Samsung ve Xiaomi’den başka üreticiler bulunmuyor. Listeye göre Android telefonlar, genelde orta ve giriş seviyesi kategorilerde çok satılıyor. Buna göre 4,5, ve 6. sırayı; Galaxy A51, A21s ve A01 modelleri alıyor. Listenin 9.sırasında ise Redmi Note 9 bulunuyor. Android amiral gemilerinin olmaması da çok ilginç.

 

Okan Güleş

Çukurova Üniversitesinde okuyup, teknolojiye ve yazılıma merak salan maceracı bir editör.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu