Teknoloji HaberleriWindows

İşte Karşınızda Windows 10X! Modern Tasarım Ve Daha Fazlası…

Windows 10 için büyük değişikliğe hazır mısınız? Bahar aylarına doğru tanıtılacak olan Windows 10X sürümü ile, bambaşka bir evrene geçiş yapacaksınız.

Microsoft, bir süredir Windows 10X adlı yeni bir sürümü üzerine çalışmalar yapıyor. ABD’li şirket bu güncellemesiyle birlikte, arayüzünde pek çok yeniliğe imza atacak. Aslında ortaya çıkan sızıntılara baktığımız zaman bu sistem tamamen hazır bir hale getirildi. Ancak şirket, yeni sürümünü önümüzdeki bahar ayında tanıtılacak, Lenovo ve Dell bilgisayarlının üzerinde piyasaya sürebilir. Tabii bunu zamanla daha iyi anlayacağız. Şimdi gelin biz merakla beklenen bu arayüzün yeni görüntülerine göz atalım;

Windows 10X sızdırıldı

Windows 10X için hazırlıklar artık tamamlandı diyebiliriz. Ancak yukarıda da bahsettiğimiz gibi Microsoft bu sürümü, bahar ayında tanıtılacak olan yeni Dell ve Lenovo bilgisayarların üzerinde piyasaya sürebilir. Şimdi her şeyi bir kenara bırakalım ve Windows 10X’den gelen yepyeni ekran görüntülerine göz atalım;

Windows 10X

Windows 10X arayüzüne ait olan bu yeni görseller, sızıntılarıyla tanınmış bir kaynak olan WindowsLates’ten geliyor. Windows 10X ile birlikte göze çarpan ilk değişiklik, ”giriş yönetiminde” olacak. Yukarıda da göreceğiniz üzere Windows 10X’in kurulum sayfası, daha modern ve yeni bir tasarıma geçiş yapacak. Temelde kurulum menüsünün içerikleri yine aynı olacak. Yani bir hesap eklemeniz ve daha sonra da dil- bölge seçerek kuruluma devam etmeniz istenecektir.

Windows 10X

3 1

Kurulumu tamamladıktan sonra Windows 10X, size bomboş bir masaüstü sunacak. Karşınızda ise üç boyutta tasarlanmış yeni bir görev çubuğu yer alacak. Bu; büyük, orta ve küçük olarak özelleştirilebilecek.

4 1

Sadece bu kadarıyla bitmiyor. Yeni modern bir tasarımın başlangıcı olan Windows 10X, aynı zamanda işlem merkezinde de bir takım değişikliği beraberinde getiriyor. Yukarıda da göreceğiniz üzere Windows 10X ile birlikte; ses ve parlaklık ayarları yeni işlem merkezinin üzerine yerleştirilecek. Ek olarak Bluetooth, Wifi ve güç gibi seçeneklerde alt tarafa sıralı olarak yerleştirilecek. Ancak Microsoft, bu ayarları kendinize göre özelleştirebilmenize müsade edecek.

Genel olarak baktığımızda Windows 10X, tasarım olarak ChromeOS ile birbirlerine çok yakınlar. Microsoft bu sürümüyle birlikte, Windows 7’den geriye kalan pek çok kalıntıyı sistemden kaldırmış gibi duruyor. Örneğin; Kayıt Defteri Düzenleyici, Grup İlkesi Düzenleyici, Denetim Masası, Windows Çalıştırma ve Görev yöneticisi gibi pek çok alana erişemeyeceksiniz.

Yenilenen Dosya Yöneticisi

Microsoft, Windows 10X ile birlikte dosya yöneticisine de el atmayı unutmuyor. React Native tarafından geliştirilen yepyeni modern bir tasarıma geçiş yapan dosya yöneticisi, oldukça daha iyi bir hale geldi. Yenilenen bu yönetici ile birlikte, OneDrive dosyalarınıza da erişmeniz artık daha kolay olacak. Ek olarak bulut ve yerel depolama arasında senkronize işlemini kolayca yapabileceksiniz.

S4869b802 6fd9 46fe b273 d3a6ff09802c

Birleşik tasarım

Windows 10X ile birlikte kullanıcı arayüzü nihayet birleştirildi. Artık tüm sistemin kullanıcı arayüzü, tek tip akıcı tasarım kullanacak ve arayüzün köşe tasarımları da daha yuvarlak hale getirilecek.

Scc59627d 9a9a 454d 954f 94e63fae2167

Sistem araması

Windows 10X, arama işlevini de geliştiriyor. Yeni arama işlevi, her ne kadar yine başa sabitlense de, deneyim daha fazla geliştiriliyor ve stabil hale getiriliyor.

 

Okan Güleş

Çukurova Üniversitesinde okuyup, teknolojiye ve yazılıma merak salan maceracı bir editör.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu