Güncel Haberler

Kontrollü Normalleşme Resmen Başlıyor! İşte İl İl Isı Haritası Ve Yeni Kararlar

Uzun süren aradan sonra nihayet resmi bir açıklama geldi. Kontrollü normalleşme ile yasaklar kalkıyor. İşte Cumhurbaşkanından önemli açıklamalar...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün gündüz saatlerinde gerçekleştirilen kabine toplantısının ardından ekran karşısına nihayet geçti. Gündeme ve yasaklara dair yeni planları açıklayan Erdoğan, özellikle illere göre kontrollü normalleşme olacağına da dikkat çekti.

Kontrollü Normalleşme Başlıyor

Konuya ilk olarak 28 Şubat darbe girişimiyle giriş yapan Cumhurbaşkanımız, ardından salgın ve kısıtlamalarla ilgili de açıklamalarda bulundu. İllere göre kontrollü normalleşme dönemine geçişin olacağını ifade eden Erdoğan; sokağa çıkma kısıtlaması, kafe ve restoranların müşteri kabulü, 20-65 yaş arası vatandaşlar için sınırlamaların kaldırılması ve bunun gibi birçok detaya değindi. Aynı zamanda okullarda yüz yüze eğitimin başlamasıyla ilgili de yeni kararlar alındı.

Bugünden İtibaren Kontrollü Normalleşme Başlıyor

İllerin düşük, orta, yüksek ve çok yüksek risk sıralamalarına göre planlamalar yapılacağını belirten Erdoğan, bu bağlamda kısıtlamaların sınırlı olarak kaldırılacağına da dikkat çekti. Sürekli olarak güncellenecek olan bu risk tablosu, yasakların tekrar getirilip getirilmeyeceği ve devam edip etmeyeceğini belirleyen en önemli unsur olacak.

Bu risk sıralamasında güncel durumlar çeşitli renkler ile gösterilecek. Bunlardan düşük riski temsil eden renk mavi olurken, orta riskli sarı, yüksek riskli turuncu ve çok riskli de kırmızı olarak temsil edilecek. Bu renklere göre il il sıralamalar yapılacak ve kısıtlamaların durumu da belirlenecek.

Haftasonu Sokağa Çıkma Kısıtlamasında Yeni Düzenleme

Bir diğer önemli konu ise haftasonu sokağa çıkma yasağını kapsıyor. Eğer düşük ve orta riskli şehirlerde yaşıyor iseniz, sizler için artık haftasonu sokağa çıkma kısıtlaması sona erdi. Ancak yüksek ve çok yüksek riskli yerlerde yaşıyorsanız, burada yasak pazar günleri için bir müddet daha devam edecek.

Öte yandan bir diğer müjde de 65 yaş üstü ve 20 yaş altı vatandaşlar için veriliyor. Bu bağlamda düşük ve orta riskli yerlerde vatandaşlarımız için yasaklar tamamen ortadan kalkarken, yüksek ve çok yüksek riskli yerlerde ise bu kısıtlamaların saati bir süre daha artacak. Şimdi gelin merakla beklenen ısı haritasına da bir göz atalım;

Kontrollü normalleşme

Yukarıdaki ısı haritasına bakarak hangi illerin yasaklardan muaf olacağını görebilirsiniz. Ancak unutmayın ki buradaki renkler haftalık olarak güncellenecek ve kısıtlamalarda yine paralel olarak güncellenecektir.

Okan Güleş

Çukurova Üniversitesinde okuyup, teknolojiye ve yazılıma merak salan maceracı bir editör.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu