Güncel Haberler

Koronavirüs Ne Zaman Bitecek? İşte DSÖ’den Gelen Açıklama

Geçtiğimiz yıldan beri ortaya çıkan ve varlığını sürdüren Koronavirüs hakkında sevindiren açıklamalar. İşte DSÖ'nün tahminleri;

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve insanlığı tehdit eden Koronavirüs, hayatımıza girdiğinden beri neredeyse her şeyi olumsuz etkiledi. Gerek ekonomi, gerek sosyal, gerekse sağlık açısından hepimizi darbeye uğratan bu illet, elbet bir gün hayatımızdan gidecek. Peki ama ne zaman? İşte Dünya Sağlık Örgütünden umut veren açıklama…

Koronavirüs Ne Zaman Bitecek?

Yabancı basında ortaya çıkan bilgilere göre Covid19,önümüzdeki yılın başlarında sona erecek. Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölge Ofisi direktörü Hans Klug, basına yaptığı açıklamalar ile koronavirüsün 2022 başlarında sona ereceğini belirtti. Ancak bu, virüsün tamamen ortadan kalkacağını göstermiyor. En azından salgının biteceğini ve virüsünde bir süre daha varlığını sürdüreceğine gösteriyor.

Umudumuz hep var, ancak yine de bunun bir tahmin olduğunu ve zamanın bize daha neler göstereceğini bilemiyoruz. Bunun için sabırla kurallara uymamız gerek. Zaten dünyadaki çoğu ülkede kısıtlamalar ilmine göre düzenli olarak yapılıyor. Öte yandan aşılama da hız kazandı. Geriye sadece  sabırla bekleyip, kurallara biraz daha özen göstermek kalıyor.

Aşılamada Durum Ne?

Şu an için herkesin tek çözümü olan Covid-19 aşısı, ülkemizde dahil olmak üzere tüm dünyaya uygulanmaya başladı. Her ne kadar mutasyonlu virüsün varlığı ortada olsa da, uzmanlara göre aşının etkisi önümüzdeki günlerde faydasını gösterecek. Zira mutasyonlu virüs, şimdiye kadar aşıya ters tepen bir etki yaratmadı.

Sonuç olarak Dünya Sağlık Örgütü, koronavirüsün 2022’de biteceğini belirtiyor. Umuyoruz ki kulağa hoş gelen bu tahminler doğrudur ve gerçekleşme ihtimali de yüksektir.

Okan Güleş

Çukurova Üniversitesinde okuyup, teknolojiye ve yazılıma merak salan maceracı bir editör.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu