Teknoloji HaberleriAkıllı Telefonlar

Kuantum Bilgisayar Nedir? Hangi Teknolojiyi Kullanır

Son günlerde adını sıklıkla duyduğumuz ve gündemi meşgul eden “Kuantum Bilgisayarı” ifadesinin ne anlama geldiği fazlaca merak ediliyor. Hızla ilerleyen teknolojide bilgisayarların bile çok yavaş kaldığını, hatta cep telefonlarının bile bilgisayarın önüne geçtiğini düşündüğümüzde teknolojik hıza ayak uydurmada yeterince çaba harcıyor muyuz?

Kuantum Bilgisayar nedir, hangi bileşenleri kullanır?

Yeni nesil bilgisayarlar geliştirmek amacı ile yapılan araştırmaların asıl nedeni, daha hızlı ve verimli bilgisayarlara ihtiyaç duymaktan kaynaklanmaktadır. Günlük yaşamımızın olmazsa olmazları bilgisayarlardan daha hızlı, depolama alanı daha yüksek, veri oluşturmada ve veriye ulaşmada daha verimli, gelecek vaat eden, bilinmeyenlere ulaşım, ışınlanma teknikleri, yeni dünyalar arama ve daha pek çok konuda kuantum bilgisayarlarının gelecek vaat ettiği kaçınılmaz görülmektedir.

Başta Google olmak üzere IBM, NASA, AGENCY, AVRUPA BİRLİĞİ de yakın takiple adım adım gelişmeleri izlemenin ve yakından ilgilenmenin yanında önemli yatırımlar da yapmaktadır. Kuantum fiziğinde atom altı parçacığı, bir elektron ya da foton aynı anda iki farklı yerde bulunabilir. Bu duruma süper pozisyon denilmektedir. Dünya genelinde en ileri teknolojiye sahip olan günümüz bilgisayarlarından çok daha hızlı olması gibi önemli özelliği bulunmaktadır.

Kuantum Bilgisayar
Kuantum Bilgisayar kübit ile çalışır

Halâ kullanmakta olduğumuz bilgisayarlar da veri depolamak için sabit transistörlere sahip, fakat kuantumda parçacığın sabit durduğu süreyi uzatma düşünülüyor. Ayrıca hareket etmesi gerekse de “Süper İletken” devrelerin umut vaat ettiğini düşünülüyor.

Bilim insanları soğutulan kubitler üreterek çalışmalarını hızla yürütseler de aşırı büyük olmaları nedeniyle şimdilik evlerimize alamayacağımız nitelikte olacaklardır. Fakat istihbarat örgütleri bu konu ile yakından ilgilenmektedir. Peter Shor 1994 yılında yaptığı hesapla; Google, IBM (Uluslararası İş Makineleri) ile 2019 yılında tanıtılacağını söylese de maalesef olmadı. Ancak bu teknolojinin yeni bir çığır açacağı kaçınılmaz görünmektedir. Günümüz bilgisayarları oldukça yavaş, fakat Kuantum bilgisayarlarıyla kuantum fiziğini de daha iyi anlamamızı sağlayacaktır.

Tüm dünya ülkelerinde kuantumla ilgili konular gündeme geldiğinde; farklı mekanizmalar, belirsizlikler, ışınlanma gibi daha pek çok şey akıllara gelmektedir. Günümüzde kullandığımız bilgisayarların ilerlemiş, geliştirilmiş bir hesap makinesine benzetilmesi bile bizi düşündürüp kuantum bilgisayarını daha da merak etmeye götürmektedir.

Okan Güleş

Çukurova Üniversitesinde okuyup, teknolojiye ve yazılıma merak salan maceracı bir editör.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu