LGTeknoloji Haberleri

LG Mobil İşletmesinin Alıcısı Belli Oldu! Efsane Gidiyor…

LG Mobil için yolun sonu görünmeye başladı. Birkaç gün önce şirketin satılacağına dair haberler ortaya çıkarken, şimdi de alıcı firmanın kim olacağı ile ilgili yeni iddialar ortaya atıldı.

Akıllı telefon pazarının eski devlerinden LG, son zamanlarda çok büyük kayıplar verdi. Mobil işletmesinde art arda kayıplar veren şirket, iddialara göre mobil işletmesini satmaya çok yakın

LG Mobil satılacak

LG Mobil, sizlerin de bildiği üzere telefon kategorisinde çok büyük kayıplar verdi. 2015’in ikinci çeyreğinden bu yana 23 çeyrek daha zarar gören Koreli dev, toplamda 5 milyar dolara yakın maddi bir zarara uğradı. Son olarak geçtiğimiz haftalarda şirketi satacaklarına dair imalı konuşmalar yapan LG CEO’su, diğer alanlarda daha çok faaliyet göstereceklerini de personellerine bir mektup ile açıkladı. Aynı zamanda mobil işletmedeki çalışanların %60’nın da şirketin bünyesindeki farklı alanlara yerleştirileceğini belirtti.

LG kime satılacak

Görünüşe bakılırsa LG, telefon işletmesini yakın zamanda satışa çıkaracak. Peki LG Mobilin alıcısı kim olacak? İşte onunla ilgili ilk detaylar da gelmeye başladı.

Yabancı medyada çıkan haberlere göre LG’nin mobil işletmesi, Vietnamlı bir şirket olan Vigroup tarafından satın alınacak. Kaynaklara göre bu şirket, LG’nin yakın alacaklısı olarak ilk sırada bulunacak.

Vigroup oldukça değerli bir şirket

Yaklaşık 10 milyar dolardan fazla piyasaya değerine sahip olan Vingroup, borsada işlem gören şirketler arasında önemli bir konuma sahip. Bu şirketin faaliyetleri; oteller, emlak, otomobiller, cep telefonları vb. gibi çok çeşitli alanları kapsamaktadır. Ancak Vingroup’un, çokuluslu şirketlerde çok etkin olmadığı da söyleniyor.

Sektördeki uzmanlara göre Vingroup’un LG’nin cep telefonu işini satın alması halinde, akıllı telefon pazarında bir yeri olacağı iddia ediliyor. Henüz kendi markalı cep telefonlarını tanıtamayan Vietnam’lı şirket, LG mobili almasıyla birlikte bu hayalini de gerçekleştirebilir.

Okan Güleş

Çukurova Üniversitesinde okuyup, teknolojiye ve yazılıma merak salan maceracı bir editör.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu