DonanımAkıllı Telefonlar

MediaTek, Dimensity 900 Yonga Setini Tanıttı! İşte Özellikleri

Son zamanlarda hızlı büyüyen MediaTek, 5G'li yeni Dimensity 900 yongasını tanıttı. İşte teknik detayları...

Akıllı telefonların kalbi olan MediaTek, bugün 5G’li yeni Dimensity 900 yonga setini piyasaya sürdü. Qualcomm‘un en büyük rakibi olarak aday gösterilen üretici, 6 nm’lik bu yonga setiyle Snapdragon’lara savaş açmaya geldi. Şimdi gelin biraz teknik detaylarına değinelim.

MediaTek Dimensity 900 özellikleri

MediaTek’in yeni yonga seti, 6nm’lik işlem sürecine dayanıyor ve görüntüleme teknolojisi tarafında önemli yükseltmelere sahip. MediaTek kablosuz iletişim müdür yardımcısı Li Yanji’ye göre Dimensity serisi, amiral gemisi 1000 serisinden orta-üst düzey olan 800 ve 700’e kadar uzanıyor. Şirket, farklı ihtiyaçları karşılamak için eksiksiz bir ürün portföyü kullanıyor.

5G destekli Dimensity 900 yonga seti; TSMC’nin 6nm gelişmiş proses üretimine, amiral gemisi düzeyinde A78 büyük çekirdekli CPU+G68 GPU’ya dayanıyor. Amiral gemisi düzeyinde olan bu yonga seti; LPDDR5 bellek ve UFS 3.1 flaş desteği bulunuyor. Aynı zamanda performans konusunda da oldukça iddialı. Zira Dimensity 820‘ye göre bu yonga setini CPU’su yüzde 19 arttırıldı.

MediaTek Dimensity 900
MediaTek Dimensity 900 temel özellikler

MediaTek Dimensity 900, 5G modem ve Wi-Fi 6’yı entegre ediyor. Ek olarak 5G Alt-6GHz frekans bandını ve 5G çift taşıyıcı toplama bandını desteklerken, aynı zamanda; SA-NSA ağını, 5G çift kartlı ikili beklemeyi, çift tam Netcom ve çift karlı VoNR hizmetlerini desteklediğini de belirtmekte fayda var.

Tüm bunlara ek olarak Dimensity 900; 3D gürüldü azaltma (3DNR) teknolojisi ile birleştirilmiş özel bir donanım seviyesinde 4K HDR videı kayıt motoru ile geliyor. Ayrıca 108 Megapiksel çözünürlüğe kadar dört kamera kombinasyonunu da destekliyor. Bu da amiral gemisi seviyesinde görüntü deneyimi sağlayabilir.ç

Oyunlar açısından bu işlemci, MediaTek HyperEngine oyun motorunu destekliyor. Ek olarak çift kart paralelinin olduğunu da belirtelim.

MediaTek’in yeni yonga setiyle donatılan ürünler, raporlara göre 2021’in ikinci çeyreğinde Global olarak piyasaya sürülecek. O zamana dek hangi modellerin bu yonga setini kullanacağını da öğrenmiş oluruz.

Okan Güleş

Çukurova Üniversitesinde okuyup, teknolojiye ve yazılıma merak salan maceracı bir editör.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu