Güncel HaberlerYazılım

Microsoft Edge 2021’in İlk Güncellemesini Aldı! Chrome’un Tahtı Sallanacak

Geçtiğimiz yıl ortaya çıkan ve çabucak popülerleşen Microsoft Edge, 2021’in ilk güncellemesi ile karşımıza çıkıyor. Chrome’un ezeli rakibi olarak gösterilen bu tarayıcı, yeni yıldaki ilk güncellemesiyle tonlarca yeni özelliğe kavuştu. Dilerseniz gelin bu değişiklik listesine biraz yakından göz atalım;

Microsoft Edge yeni güncelleme aldı

Microsoft’un popüler tarayıcısı olan Edge, yeni güncellemesi ile pek çok değişikliklere uğradı. Özellikle performans konusunda sizleri tatmin edecek büyük bir yeniliğe geçiş yaptı. Hadi gelin değişikliklere bakalım;

  • Kişisel bilgi senkronizasyonu

Edge’nin senkronizeler üzerine aşamalar halinde güncelleme aldığını bilmeyen yoktur. Microsoft Edge yeni güncellemesiyle bunu bir kez daha gösteriyor. Şimdi gelelim değişikliklere. Microsoft Edge  senkronizasyon panelinin yeni sürümünde; orijinal ”adres ve daha fazlasının” yerini, ”kişisel bilgiler” adlı bir seçenek aldı. Adres ve iletişim bilgilerine ek olarak, doğum tarihi ve diğer bilgiler gibi seçeneklerde bu panele eklendi.

  • Sekme Uykusu

Yeni güncellemenin getirdiği en büyük yenilik ”sekme uykusu” işlevi diyebiliriz. Zira çok sekmelerin açık olduğu tarayıcıların temel sorunu, belleği çok fazla kullanmasıdır. İşte Edge’nin  yeni sürümünde bu soruna ilaç gibi çözüm sunuldu. Artık art arda sekmeler açılsa da, arka plandaki web sayfalarını uyutmanız mümkün olacak. Kısaca bir web sayfası uzun bir süre arka planda açık kaldığı zaman, Edge otomatik olarak onu uyutacak ve kullanılan bellekten de tasarruf ettirecek.

  • Dikey sekme çubuğu

Sekme çubuklarının genel dizilişi, normalde yatay olarak düzenlendiği için pek çok kullanıcı tarafından hoş karşılanmaz. Zira açık olan çokça web sayfası üst üste yığıldığı için, sekmeleri ayırt etmek zor olacaktır. İşte Microsoft Edge 89. sürümüyle birlikte gelen ”dikey sekme modu” bu sorunu ortadan kaldırıyor.  Yeni sürümde sekme çubuğunun sol tarafında, ekstra bir geçiş düğmesi bulunacak. Bu düğme sayesinde de ileri ve geri geçiş yapmanız mümkün kılınacak.

  • Yan Arama Çubuğu

Web sayfanız üzerinden bir anahtar kelime seçip, sağ tık yaparak ”Kenar Çubuğunda xxx ara” seçeneğini kullanarak, ”yan arama çubuğu” adı verilen bu özelliği etkinleştirebilirsiniz. Etkinleştirme sonrasında, günlük arama çubuğu ve mevcut sayfanız, tarayıcının yan tarafında görülecektir. Ek olarak kenar çubuğunun sağ alt köşesinde, ayrıca bir ”yeni sekmede aç” düğmesi de yer alıyor. Açılan kenar çubuğunu normal web taramasına dönüştürmek içinde bu düğmeyi kullanabilirsiniz.

  • Daha kullanışlı favoriler

Microsoft Edge 89 güncellemesi, sık kullanılan bölümünü de geliştirmeyi unutmuyor. Örneğin bu güncellemeyle birlikte sağ tıklama menüsüne ”sık kullanılanları düzelt” ve ”yinelenen sık kullanılanları sil” gibi işlevler eklendi.

  • Ses girişi

Edge 89’un yeni sürümünde, adres çubuğu menüsüne yeni bir ”ses giriş” işlevi eklendi. Bu özellik sayesinde, anahtar kelimeleri sesli olarak hızlı bir şekilde girmeniz mümkün.

  • Akıllı kopyalama

Günlük kullanımlarımızda ya da çalışmalarımızda, web formlarını yerel olarak kopyalama ihtiyacıyla sık sık karşılaşıyoruz. Biçim doğrulama farklılığından dolayı, doğrudan kopyalama işlemi genelde iyi sonuçlar vermez. Ancak Edge’nin 89. sürümüne eklenen ”akıllı kopya” işlevi sayesinde, tıkladıktan sonra fare artı işaretine dönüşecek ve web sayfalarını sürükleyerek yukarıdaki tüm ögeleri kolayca daire içerisine alabileceksiniz.

  • Hızlanmayı başlatın

Microsoft Edge tarayıcısının yeni sürümünde” başlangıç geliştirme” adında bir özellik geliyor. Bunu açtıktan sonra, tarayıcı otomatik olarak arka planda bir grup düşük öncelikli işlemi başlatacak. ”Ayarlari”- ”Sistem”- ”Başlangıç geliştirme” yolunu takip ederek başlangıç geliştirme özelliğini aktif edebilirsiniz.

  • Güvenli olmayan şifre izleme

Edge’nin yeni güncellemesi ile birlikte Microsoft, ”Ayarlar”- ”Kişisel Bilgiler”- ”Parola” bölümüne güvenli olmayan bir parola izleme seçeneğini ekledi. Edge bu işlev sayesinde, zaman zaman çevrimiçi taramalar yaparak, hangi kullanıcıları parolalarının gizli güvenlik riskleri içerdiğini otomatik olarak belirleyecek ve şifrenizi değiştirmenizi önerecek.

  • Temalara erişmek artık mümkün

Microsoft Edge, yeni güncellemesi ile birlikte yepyeni bir tema değiştirme hizmetine kavuştu. Artık uygulama mağazasına giderek, yeni tema ve eklentileri tarayıcınıza indirip kurabilirsiniz. Ek olarak temaları Microsoft Store üzerinden indirebileceğinizi de belirtelim. İşte yeni temalardan örnek bir görüntü.

Microsoft Edge

Yukarıda da gördüğünüz gibi Edge’nin yenilikleri saymakla bitmiyor. Microsoft, Chrome’un karşısına çıktığı günden bu yana kendisini sürekli olarak geliştirdi. Zira böyle gitmeye de devam ederse yakın zamanda liderliği Chrome’dan alarak en popüler tarayıcı ünvanına sahip olabilir. Eğer ki olursa da bu duruma çok şaşırmanızı tavsiye ederiz.

Okan Güleş

Çukurova Üniversitesinde okuyup, teknolojiye ve yazılıma merak salan maceracı bir editör.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu