Rehberler

Microsoft Edge Cihazlar Arası Sekme Eşitleme Nasıl Yapılır?

Chromium tabanlı Microsoft Edge, çıktığı günden bu yana herkesin ilgi odağı oldu. Sunduğu yenilikler ile kullanıcıların sevgisini kazanan bu tarayıcı, bellek konusunda da çok tatminkar. İşte Edge’nin tercih edilmesindeki temel etkende RAM ve CPU tüketiminin çok az olmasıdır. Chrome’dan ayrılmak isteyen kullanıcılar, normal olarak gözü kapalı bir şekilde bu tarayıcıyı tercih edebilir.

Aynı zamanda eşitleme özelliği sayesinde Chrome’daki verilerinizi de gönül rahatlığıyla Microsoft Edge’ye aktarabilmeniz mümkün. Ancak çoğu kişi, bu tarayıcıdaki en güzel özelliği belki de bilmiyor. Ne mi? Elbette sekmeler arasındaki senkronizasyon.

Microsoft Edge Sekme Eşitleme Nasıl Yapılır?

Kimi kullanıcı birkaç tane bilgisayar ya da telefon kullanabiliyor. Örneğin ofiste çalışan bir kişinin hem evinde, hem de iş yerinde kullandığı bilgisayarlar vardır. İşte bu bilgisayarlar arasında sekme eşitleme işlemi yaparak her iki işinizi de kolayca yönetmeniz mümkün olacak. Eğer tarayıcı olarak Edge kullanıyorsanız, bu özelliği gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Peki ama nasıl olacak?

Bildiğiniz üzere Edge, sekmelerin cihazlar arasında senkronize edilmesi özelliğini destekliyor. Ancak bu özellik otomatik olarak aktif olmuyor. Yani sizin birkaç ayar yapmanız durumunda etkinleştiriliyor. İşte bizlerde bu yazımızda size bu işlemin nasıl yapılacağını aşamalar halinde anlattık.

Öncelikle sekmeler arasındaki senkronizenin ne olduğunu açıklayalım. Konsepti oldukça basit. Eğer bilgisayar ya da akıllı telefonlarınızda Microsoft Edge kurulu ise, telefonunuzda açık olan sekmeleri PC’nizden görebileceksiniz. Hadi gelin başlayalım…

Öncelikle masaüstü Edge’nin üzerinden senkronizasyon özelliğini etkinleştirin. Microsoft bunu otomatik olarak yapmadığı için sizin manuel olarak açmanız gerekecek.

Şimdi Edge tarayıcınızı açın ve sağ üst köşedeki üç noktadan ”ayarlar” menüsüne erişin.

Microsoft Edge

Ardından ayarlar sayfasından ”Profiliniz” altında yer alan ”Eşitle” seçeneğine tıklayın,

Microsoft Edge

Daha sonra aşağıda görmüş olduğunuz ”Open tabs” seçeneğini aktif edin. Bunun Türkçe karşılığı açık sekmeler anlamına geliyor.

Microsoft Edge

Buna ek olarak ”History” seçeneğini de aktif etmenizi öneririz. Zorunda değilsiniz ama cihazlar arasındaki eşitliği dengelemek için bu özelliği açmakta yararınıza olacaktır. Masaüstünde yapmanız gerekenler şimdilik bu kadar.  Sıra geldi iPhone, iPad ve Android cihazlarınızda bu özelliği açmaya.

Bahsettiğimiz cihazlarınızdan yine Microsoft Edge tarayıcınıza giriş yaparak ayarlar menüsüne giriniz.

Microsoft Edge

Ardından ”hesabım” menüsüne giderek hesabınıza dokunun,

Microsoft Edge

Şimdi ise aşağıda okla gösterdiğimiz alana girerek ”eşitleyi” seçiniz.

Microsoft Edge

Üst kısımda ”Senkronize Et’i” açın ve ”Veri Ögeleri” altından ”Açık Sekmelerin” etkinleştirildiğinden emin olun. ”Geçmişi” de etkinleştireceğiniz yer yine burası.

Microsoft Edge

Artık Edge, açık sekmeleri bu işlemleri yaptığınız cihazlar arasında sorunsuzca eşitleyecek.

Sekme senkronizasyonunu etkinleştirdiğiniz taktirde, herhangi Edge tarayıısndan açık sekmelere erişmeniz mümkün olacak. Hepsi bu kadar.

Okan Güleş

Çukurova Üniversitesinde okuyup, teknolojiye ve yazılıma merak salan maceracı bir editör.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu