Güncel HaberlerYazılım

Microsoft Edge Google Chrome’un Tahtını Sallayacak Yeni Bir Özellik Aldı

Sürekli olarak güncellenen ve yeni özelliklere kavuşan Microsoft Edge, son sürümüyle çok seveceğiniz bir işleve kavuştu.

Teknoloji devi Microsoft, popüler tarayıcısı Edge ile Google Chrome’un tahtını sallamaya devam ediyor. Sürekli olarak yeniliklere kavuşan bu tarayıcı, son güncellemesi ile tongayı gözünden vurdu diyebiliriz. Zira Chrome kullanıcılarının yaşadığı yavaşlık sorunları, Microsoft Edge tarayıcısı ile tamamen ortadan kaldırılıyor.

Microsoft Edge Hızlı Başlatma Özelliğine Kavuştu

Google Chrome ile kıyasladığımızda Microsoft Edge, Windows tabanlı bilgisayarlarda çok daha az bellek tüketiyor. Bu konuda kendisini kanıtlayan Microsoft, şu anda düşük donanımlı bilgisayarların gözdesi olmuş durumda. Ancak dev şirket sadece bu kadarıyla yetinmiyor. Sürekli olarak güncellenen Microsoft Edge tarayıcısı, her geçen gün çok daha iyiye gidiyor ve daha zengin yeniliklere sahip oluyor. Tıpkı son güncellemede olduğu gibi…

Bildiğiniz üzere geçtiğimiz günlerde yayınlanan güncelleme, kullanıcılara bir dizi özellikler sunuyordu. Örneğin beta sürümde uzun süredir test edilen ”dikey sekmeler menüsü”, son sürüm ile birlikte kararlı yapılara nihayet ulaştı. Ancak ABD’li şirket, bu güncellemede en bomba sürprizini nedense açıklama gereği duymadı. Ta ki bugüne kadar.

Microsoft Edge

Microsoft, sevilen tarayıcısı Edge’nin son sürümünde ”Başlangıç Arttırma” adında bir özellik başlattı. Resmi olarak Twitter hesabından bu özelliği açıklayan şirket, artık uygulamaya girişin çok daha hızlı olduğuna değindi.

İşte Microsoft’un resmi açıklaması;

Uygulamayı giriş yaptığınızda açılış hızının arttığını bariz şekilde göreceksiniz. Tarayıcınızı ne zaman başlatırsanız başlatın, ”yeni önyükleme arttırma” hızı sayesinde uygulamaya hep daha erken gireceksiniz. Bu yeni işlev, eski sürüme nazaran birkaç saniye daha erken girmenize olanak tanıyor.

Microsft’un resmi istatistiklerine göre yeni özellik, Edge’nin başlangıç hızını %41’e kadar arttırabiliyor. Hiç şüphesiz bu veriler, gözle görülür derecede inanılmaz.

Peki Hızlı Başlangıç Nasıl Çalışıyor?

Aslında bu işlemin altında yatan birkaç taktik var. Microsoft, bu özelliği aktif etmeniz halinde uygulamayı aslında tamamen kapatmıyor. Yeni geliştirilen birkaç algoritma ile tarayıcınız, gruplar halinde düşük öncelikli işlemleri arka planda tutuyor. Daha sonra ise kullanıcı tarayıcıyı başlattığında uygulamaya giriş hızı da öncekine göre gözle görülür şekilde artıyor.

Eğer sizlerde Windows 10 tabanlı bir bilgisayara sahipseniz, mutlaka Microsoft Edge’yi denemenizi öneririz. Sunduğu yenilikler ve stabil performansı, kesinlikle sizi yarı yolda bırakmayacaktır.

Okan Güleş

Çukurova Üniversitesinde okuyup, teknolojiye ve yazılıma merak salan maceracı bir editör.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu