Teknoloji HaberleriYazılım

Microsoft Edge Hesap Makinesi Özelliğine Kavuşuyor

Son zamanların popüler tarayıcılarından Microsoft Edge, yakın zamanda matematiksel işlemleri de çözebilen hesap makinesi aracına kavuşacak.

Google Chrome’un en ciddi rakibi olarak gösterilen Microsoft Edge, her geçen gün yeni bir özelliğe kavuşuyor. Genelde düşük donanımlı bilgisayarlar tarafından tercih edilen bu tarayıcı, Chrome’a kıyasla çok az bellek tüketip, daha iyi bir performans sunuyor. Sadece bununla da kalsa neyse. Aynı zamanda her güncelleme de bambaşka bir işleve de sahip oluyor. İşte şimdi bunlara bir yenisinin daha geleceğini gösteren yeni sızıntı ortaya çıktı.

Microsoft Edge Hesap Makinesi Özelliğine Kavuşuyor

Microsoft Edge Canary versiyonu, güncellemeleri en erken alan sürümlerden biridir. Daha sonraki sürümler ise sırasıyla beta ve kararlı olarak devam ediyor. İşte bunların arasından Canary sürümünde bugün yeni bir özellik daha keşfedildi. Kullanıcılardan gelen bildirimlere göre Microsoft, yeni güncelleme ile birlikte uygulamanın içerisine ”Hesap Makinesi” işlevini ekledi.

Microsoft Edge

Forumlarda paylaşılan resimlere göre Microsoft, popüler  Edge tarayıcısı için; hem Matematik işlemlerini çözebilen, hem de pratik işlevler yapmaya olanak tanıyan” hesap makinesi özelliğini test ediyor.

Canary sürümündeki kişiler, Edge tarayıcılarında ”Ayarlar-”Görünüm” kategorisinde ”Matematik Çözücüyü Göster” adlı yeni bir işlevi fark ettiler. Bu işlevi açtıktan sonra da tarayıcının üst kısmında hesap makinesi simgesi ortaya çıkıyor. Ardından bu sekmeye tıkladıktan sonra ise yine bizleri iki seçenek karşılıyor. İlki matematik problemini manuel olarak gireceğiniz bir alanı gösterirken, diğer ise yapılan problemi hafızaya alıp işlemi otomatik olarak hesaplayan bir bölümden bahsediyor.

Microsoft Edge

Yukarıdaki resimden de göreceğiniz üzere bu fonksiyon; basit toplama, çıkarma, çarpma ve bölme gibi işlemleri yapıyor. Dahası bununla birlikte, problemleri ve denklemleri de çözmeye yardımcı oluyor. Hiç şüphesiz tüm bu yeniliklerde en çok öğrencilerin işine yarayacaktır.

Peki Kararlı Sürüme Ne Zaman Gelecek ?

Hemen hemen herkesin işine yarayacak olan bu özelliğin, kararlı sürüme ne zaman geleceği şimdilik bilinmiyor. Ancak şu anda bu özellik Canary sürümünde olduğuna göre, birkaç hafta içerisinde beta, daha sonra ise kararlı yapılara gelecektir. Bu da ortalama 1 ila 1.5 aylık bir süreyi kapsayacaktır diye düşünüyoruz.

Kısa sürede popülerlik kazanan Microsoft Edge tarayıcısını nasıl buluyorsunuz? Sizce yakında Google Chrome’u geçebilecek mi? Yorumlarda paylaşın.

Okan Güleş

Çukurova Üniversitesinde okuyup, teknolojiye ve yazılıma merak salan maceracı bir editör.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu