Rehberler

Microsoft Teams’de Durumunuz Manuel Olarak Nasıl Değiştirilir?

Microsoft Teams 'de mevcut durum manuel olarak nasıl değiştirilir? Aktif ya da çevrimiçi ayarları nasıl yapılır? İşte çözümü.

Pandemi sürecinde yeni yeni uygulamalar ile tanışma fırsatı bulduk. İnsanların teknolojiyle baş başa kalmasına sebep olan ”Covid-19”, pek çok alışkanlıklarımızı da değiştirdi. En basit örneği yüz yüze olarak yapılan işler artık online’a geçiş yaptı. Kimimiz okulda gördüğü dersleri artık evde görürken, kimimiz ise her sabah gittiğimiz işlerimiz ”Home Office” olarak yapmaya başladık. Tabii bunları yapmamıza olanak tanıyan çok harika uygulamalar var. Mesela bunların arasında en popüler olanlarından biri Microsoft Teams diyebiliriz.

Microsoft Teams ile online işler daha iyi

Son zamanlarda birkaç şirket, online görüşme uygulamaları için derin bir rekabete girdiler. Ancak onlarca uygulama arasından yalnızca iki tanesi popülerlik kazandı. Bunlardan biri ”Zoom” iken, diğeri se ”Microsoft Teams”. Şimdi size ikinci bahsettiğimiz uygulama hakkında işinize yarayacak ufak tefek bilgiler vereceğiz. Mesela uygulama içindeki durumunuz gibi…

Uzaktan çalışırken, müsait olup olmadığınızı insanlara bildirmeniz gerekir. Microsoft Teams, aslında sizin durumunuzu kullanıcılara kendi otomatik olarak bildiriyor. Yani çevrimiçi ya da çevrimdışı olduğunuz karşı tarafa gösterilebiliyor.

Microsoft Teams

Yukarıda da gördüğünüz gibi profilinizin yanında yer alan renkli daire, durumunuzu kullanıcılara gösterebiliyor. Bu, her zaman Teams uygulamasının sağ üst köşesinde yer alır.

Ek olarak farklı bir alanda da insanların aktiflik durumunu görebilmeniz mümkün. Örneğin sohbetin yanında yer alan profilin üzerinde de, yine aynı şekilde durumu kontrol edebilirsiniz.

Microsoft Teams

Microsoft’un bu uygulaması, toplantı veya video görüşmelerinde bir süre aktif olmadığınız zaman, karşı tarafa durumunuzu belirli koşullara göre otomatik olarak değiştirecektir. Peki bu işlemi manuel olarak yapabileceğiniz biliyor muydunuz? İşte bu yazımızda size bu işlemi nasıl yapacağınızı göstereceğiz. Dikkatlice takip edin.

Microsoft Teams’de durumu manuel olarak değiştirme

Durumunuzu manuel olarak belirlemek için, Teams uygulamasının sağ üst tarafta yer alan profilim bölümüne tıklayın. Ardından mevcut durumunuzu elle manuel olarak seçin olmasınız istediğiniz gibi de kaydedin.

Microsoft Teams

Sadece bu kadarıyla da bitmiyor. Aynı zamanda ”Süre”ye tıklayarak, belirli bir durumda ne kadar kalmak istediğinizi de ayarlamanız mümkün.

Aşağıdaki resimden de göreceğimiz üzere, istediğiniz durumu seçip ne kadar kalmak istediğinizi kendiniz belirleyebilirsiniz.

Microsoft Teams

Süre tamamlandığında durumunuz otomatik olarak ”müsait” olarak güncellenecektir.

Tüm bunlara ek olarak durumunuzu, aşağıdaki komutlardan birini yazarak Teams’in üst arama kutusundan değiştirebilirsiniz

  • /available: Durumunuzu uygun olarak ayarlar
  • /busy: Durumunuzu meşgul olarak ayarlar
  • /dnd: Durumunuzu rahatsız etmeyin olarak ayarlar
  • /brb: Durumunuzu hemen dönecek şekilde ayarlar
  • /away: Durumunuzu dışarıda olarak ayarlar
  • /offline: Durumunuzu çevrimdışı görünecek şekilde ayarlar

Klavye kısayollarını da kullanarak arama kutusuna erişebilmeniz mümkün. Bunun içinde; Ctrl+e tuşlarına basmak sizi arama kutusuna götürecektir.

Okan Güleş

Çukurova Üniversitesinde okuyup, teknolojiye ve yazılıma merak salan maceracı bir editör.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu