WindowsYazılım

Microsoft Yeni Windows 10 Yama Güncellemesini Yayınladı! Flash Player’a Elveda

Windows 10 için Adobe Flash Player'ın sonu. İşte yeni güncellemenin detayları...

Bir süredir Adobe Flash Player desteğini sonlandıracağını açıklayan Microsoft, sözünde durdu ve yeni güncellemesi ile Flash Player’ın fişini resmen çekti. Dün yayınlanan Windows 10 yama güncellemesi, Flash Playeri’nda fişini çekti diyebiliriz.

Flash Player için Windows 10 desteği sona erdi

Windows 10’un 20H2, 2004 ve daha üzeri sürümlerine sunulan bu yeni güncelleme, isteğe bağlı olarak geliyor ve Adobe Flash Player’ı da kalıcı olarak siliyor. KB4577586 yapı numarasını taşıyan bu yeni yamayı, ayarlardan ”Güncellemeyi Kontrol Et” diyerek isteğe bağlı olarak yükleyebilirsiniz.

Ancak bu sefer ki güncelleme de ilginç olan bir şey var. Kullanıcılardan gelen bildirimlere göre yeni sürüm, siz güncellemeyi kontrol et dediğiniz anda otomatik olarak indiriliyor. Bunun da neden böyle olduğu hakkında henüz net bir bilgi yok.

Diğer yandan bu yeni yama, Windows 10 Şubat toplu güncellemesiyle birlikte piyasaya sürülüyor. Eğer sizlerde yeni gelen bu güncellemeleri yaptıysanız, artık Adobe Flash Playera’da veda etmişsinizdir demek.

Windows 10

Bildiğiniz üzere Microsoft’un sevilen tarayıcısı Edge, geçtiğimiz haftalarda Flash Player için desteğini sonlandırdı. Öte yandan Google’da, bu emekli yazılımı silmek için Chrome tarayıcısına yeni bir güncelleme yayınladı. Firefox ise, Flash Player desteğini her iki tarayıcından da önce sonlandırdı. Mozilla’ya ait olan bu tarayıcı, geçtiğimiz yılın Kasım ayında Adobe Flash Player’a desteğini sonlandıran ilk web tarayıcı oldu.

2017 yılından beri ortadan kaldırılacağı söylenen Flash Player, nihayet uzun bir sürenin ardından tamamen ortadan kalktı. Sizlerde son gelen güncellemeyi yaptığınız taktirde, yılların emekçisi Flash Player’dan kurtulmuş olacaksınız.

Okan Güleş

Çukurova Üniversitesinde okuyup, teknolojiye ve yazılıma merak salan maceracı bir editör.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu