XiaomiYazılım

MIUI 12.5 Çin Ve Global Sürüm Arasında Gözle Görülür Bir Fark Ortaya Çıktı

Geçtiğimiz aylarda Xiaomi, Çin’de MIUI 12.5’in ve Mi 11 amiral gemisinin lansmanını gerçekleştirdi. Snapdragon 888’li telefonuyla övgüler toplayan bu şirket, diğer yandan aynı başarıyı MIUI 12.5 arayüzünde de gösterebildi. Henüz daha beta aşamada olan bu arayüz, kısa sürede Xiaomi kullanıcılarının sevgisini kazandı.

Görsel açıdan yepyeni bir tasarım sunan MIUI 12.5, sistem akıcılığı konusunda da mükemmel bir deneyim sunuyor. Zira beta kullanıcıların deyimiyle bu arayüz, ” akıllı telefonları adeta küllerinden doğdurdu”. Buraya kadar her şey iyi hoş. Lakin pazartesi günü Global olarak tanıtılan MIU 12.5’de kafaları karıştıran bir detay ortaya çıktı.

MIUI 12.5 Global sürümün eksileri var

Xiaomi’nin pazartesi günü Global olarak tanıttığı bu arayüzün, Çin’deki sürümle arasında bazı farklar olduğu ortaya çıktı. Avrupalı kullanıcıların dikkatini çeken şey ne oldu peki? Global sürümün eksileri nedir? Hadi gelin bakalım;

Global sürümün lansmanında Xiaomi yetkilisi, Sistem arayüzünü (SystemUI) yeniden yazarak, CPU doluluk oranını %22 oranında düşürdüklerini belirtti. Öte yandan sistem uygulamalarının güç tüketiminin %15, çekirdek ve bellek kullanımının ise %20 azaldığını ifade etti. Ancak bu detaylar, Avrupa kullanıcılarının kafasında soru işaretleri oluşturdu. Neden mi?

MIUI 12.5

MIUI 12.5

MIUI 12.5’in Çin ve Global lansmanını karşılaştıran bazı kişiler, Avrupa’da tanıtılan arayüzün Çin’deki kadar pürüzsüz olmadığını belirttiler. Çünkü Xiaomi, MIUI 12.5’in Çin sürümünü tanıtırken; sistem kullanımını %35, güç tüketimini %25, son olarak süper duvar kağıdının da güç tüketimini %40‘a kadar azalttığını belirtmişti.

Her iki arayüzü karşılaştırırsanız aradaki farkı çözmemiz zor almayacaktır. Zira Çin tabanlı MIUI 12.5, Global sürüme nispeten daha pürüzsüz bir deneyim sunuyor.

Ek olarak bazı kaynaklar, Global tabanlı sürümde önemli olan birkaç özelliğin kesileceğini iddia ediyorlar. Söylentilere göre 12.5’in Global sürümünde; MIUI+ masaüstü modu, doğal ses sistemi, yeni animasyon çerçevesi, güncellenmiş dokunsal geri bildirim ve bazı gizlilik özelliklerinin olmayacağı ön görülüyor.

Özetleyecek olursak MIU 12.5’in Global sürümü, Çin sürümüne kıyasla eksiklerle geliyor. Aynı zamanda güç ve bellek tüketimi de, Çin sürümündeki kadar iyi vaatler vermiyor. Bakalım Xiaomi önümüzdeki günlerde bu konuyla ilgili nasıl bir yol izleyecek. Bekleyip görelim.

Okan Güleş

Çukurova Üniversitesinde okuyup, teknolojiye ve yazılıma merak salan maceracı bir editör.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu