Android GüncellemeXiaomi

MIUI 12.5 Global Tanıtım Tarihi Belli Oldu

Xiaomi, geçtiğimiz Çin’de yeni amiral gemisi Mi 11’in tanıtımını gerçekleştirdi. Dev üretici öte yandan, MIUI 13 öncesi ara sürüm olan MIUI12.5’i de piyasaya sürdü. Şimdi ise MIUI12.5Global sürümünün resmi tanıtım tarihi şirket tarafından açıklandı.

MIUI 12.5 Global tanıtım tarihi belli oldu

Geçtiğimiz aydan beri Çin’de beta olarak test edilen MIUI 12.5, 8 Şubat 2021 tarihinde Global olarak tanıtılacak. Şirket bu lansmanın tarihini, ”Global MIUI ROM” adlı Facebook hesabından duyurdu. Gerçekleşecek etkinlikte, yine bahsettiğimiz bu Facebook hesabından canlı olarak izlenebilecek.

Bununla birlikte MIUI 12.5 Global lansmanı, yine Mi 11 modelinin Global versiyonuyla birlikte duyurulacak. Hatırlarsınız şirket MIUI 12.5 ve Mi 11’in  Çin sürümünü de aynı anda duyurmuştu. Şimdi ise her ikisi de, yine aynı günde gerçekleşecek lansman ile resmiyet kazanacak.

MIUI 12.5 Global
MIUI 12.5 Global

MIUI 12.5 sürümü devasa yenilikler ile geliyor

MIUI 12’nin ikinci büyük güncellemesi olan MIUI 12.5, hem görsel olarak, hem de performans olarak harika işler çıkarıyor. Arayüz henüz beta aşamasında olmasına rağmen bile kullanıcılar tarafından adeta övgüler alıyor.

Xiaomi’nin Çin’deki lansmanda yaptığı açıklamalara göre MIUI 12.5; arka planda tüketilen belleği %35, güç tüketimini ise %25’e kadar indirmeyi başardı. Bununla birlikte şirket sistem uygulamalarından bazılarına da müdahale etmenize izin veriyor. Artık bu güncellemeyle birlikte yalnızca 9 taneyle sınırlı olmak üzere sistem uygulamalarını cihazlarınızdan kaldırmanız mümkün.

Görsel açıdan da zenginleştirilen bu sürüm, MIUI 12’ye nispeten daha yeni süper duvar kağıtlarını beraberinde getiriyor. Ek olarak MIUI + adlı yeni işleviyle de, bilgisayar ve telefonunuz arasında iletişim kurmanıza olanak tanıyor.

MIUI 12.5’in en güzel yanı ise, yeni bildirim seslerini ve dokunma seslerinin gelişmesi tarafında olmuş. Doğadan ilham alan bildirim sesleri ile, birkaç hayvanın sesini akıllı telefonlarınızda duyabileceksiniz.

Bakalım Çinli üretici aynı özellikleri, eksiz bir şekilde MIUI 12.5 Global sürüme de getirecek mi? Bekleyip görelim.

Okan Güleş

Çukurova Üniversitesinde okuyup, teknolojiye ve yazılıma merak salan maceracı bir editör.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu