YazılımAkıllı TelefonlarXiaomi
Trend

MIUI 13’ü Unutun! TaleUI arayüzü Geliyor

Xiaomi, 10 yıllık geçmişi olan MIUI arayüzünü yakında terk edebilir. Şirketin TaleUI adında bir arayüz üzerine çalıştığı iddia ediliyor.

Çinli teknoloji devi Xiaomi, hiç şüphesiz akıllı telefonlardan daha çok MIUI arayüzüyle dikkat çekiyor. Kullanıcıların çoğu, Android güncellemelerine kıyasla MIUI güncellemelerini dört gözle takip eder. Bunun sebebi is şirket, sürekli olarak bu arayüzüne yenilikler ekliyor ve müşterilerini daha da çok kendine çekiyor. Ancak Xiaomi, yakın zamanda MIUI alternatifi bir arayüz tanıtabilir. Son raporlara göre şirket, TaleUI adında yeni bir arayüz geliştirmeye başladı.

Şu anda Xiaomi, akıllı telefonlarında MIUI 12.5 sürümünü test ediyor. Hatta geçtiğimiz haftadan itibaren bazı modeller kararlı sürüme de ulaşmıştı. Ancak çoğu kullanıcı bu sürümü 30 Nisan’dan sonra almaya başlayacak. MIUI 12.5 için nefesler tutulurken, Xiaomi başka bir sürpriz yaparak MIUI 13 yerine TaleUI arayüzünü piyasaya sürebilir.

MIUI TaleUI arayüzü MIUI 13’ün yerini alabilir

Kaynaklar bugün Xiaomi’nin yeni arayüzü hakkında yeni bir teaser buldu. Bu teaser’a göre TaleUI arayüzü, öncelikle Mi 11 amiral gemisine gelecek. Daha sonra ise geride kalan modellere kademeler halinde ulaşacak.

TaleUI
TaleUI, MIUI 13’ün yerini alabilir

Resimde yeni arayüzün hangi özellikleri içereceği çok net görülmüyor. Şirket teaser’da bulanık bir görsel kullanarak kullanıcılar için merak uyandırmaya çalışıyor. Ancak anladığımız kadarıyla yeni arayüzün Windows Mobile’a benzer bir görünümü olacak. Zira ana sayfadaki widget’ların vermiş olduğu görüntü de bunu ortaya koyuyor.

Xiaomi’nin yeni arayüzünü ne zaman duyuracağı bilinmiyor. Fakat MIUI 12.5, kullanıcılar için belki de son arayüz olacaktır. Şirket muhtemelen MIUI 13‘ün yerine bu arayüzü piyasaya sürecektir.

Okan Güleş

Çukurova Üniversitesinde okuyup, teknolojiye ve yazılıma merak salan maceracı bir editör.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu