Güncel Haberler

Mutasyonlu Koronavirüs Bir Ülkede Daha Keşfedildi

Yeni mutasyonlu koronavirüs hız kesmeden yayılmaya devam ediyor. Aynı zamanda bu, aşının etkisinin de en büyük tehditlerinden biri...

Gün geçmiyor ki yine kötü bir habere denk gelmeyelim. Yaklaşık bir yıldır tüm dünyayı ele geçiren ve insanlık için büyük tehlike saçan Covid-19, şimdi de yeni mutasyonlu varyantları ile gündemi çalkalamaya devam ediyor.

Geçtiğimiz haftalarda ülkemizde de varlığı onaylanan mutasyonlu koronavirüs, bugün de çok geç olmadan Finlandiya’da ortaya çıktı. Ancak bu ülkeyi belirtmemiz de ki asıl amaç, yeni mutasyonlu virüsün çok daha büyük bir tehlikeyi beraberinde getiriyor olması.

Mutasyonlu Koronavirüs Tehlike Saçıyor

Yeni Koronavirüs, dünya çapında hız kesmeden mutasyona uğramaya devam ediyor. Bu, yalnızca aşının etkisini tehdit etmekle kalmıyor, aynı zamanda geleneksel nükleik asit testlerini de işe yaramaz hale getirmek suçu ile biliniyor.

Şimdi gel gelelim konumuzun asıl ana fikrine. Yukarıda da belirttiğimiz gibi bugün, Finlandinya’da yeni mutasyonlu virüsün varlığı tespit edildi. Dahası Vita Laboratuvarındaki araştırmacılar, bu virüsün nükleit asit testlerinde tespit edilemeyeceğini de değindiler.

”Fin-796H” adı verilen yeni mutant, daha önce farklı varyantları ile Birleşik Krallık ve Güney Afrika’da da keşfedilmişti. Yani Finlandinya’da tespit edilen yeni virüs, Birleşik Krallık ve Güney Afrika’daki mutantlardan çok daha farklı ve benzersiz. Dahası, genetik açıdan da hiçbir benzerlik göstermiyor.

Araştırmacılar yeni koronavirüsün düşük enfeksiyon oranına sahip olması nedeniyle, bu mutantın Finlandinya’da gelişme olasılığının olmadığını iddia ediyorlar. Bununla birlikte nereden geldiği hakkında da hiçbir bilgileri yok.

Mutant Her Yere Yayılıyor

Son zamanlarda mutant virüsün bir hayli arttığına şahit oluyoruz. Hatta hatırlarsınız geçtiğimiz haftalarda Japonya’da da yeni mutant virüse denk gelindi. Japonya’daki virüs her ne kadar bağışıklığı biraz zayıflatsa da, bulaşma riski beklendiği kadar fazla değil. En azından şimdilik bununla da yetinilebilir.

Tabii sürekli kötü haberler de vermeyeceğiz. Elbette bazı ülkelerden gelen güzel haberlerimizde var. Örneğin Brezilya’daki bir araştırma kurumuna göre Çin aşısının, Birleşik Krallık ve Güney Afrika’daki mutant virüslere karşı etkili olduğu açıklandı.

Bu ve bunun gibi müjdeli haberleri umuyoruz ki yakın zamanda daha fazla paylaşacağız. Sizlerde eski günlerimize bir an önce dönmek ve Covid-19’dan bir an önce kurtulmak için lütfen evlerinizde kalmaya devam edin.

Okan Güleş

Çukurova Üniversitesinde okuyup, teknolojiye ve yazılıma merak salan maceracı bir editör.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu