Bilim HaberleriAkıllı Telefonlar

NASA ”Ingenuity” İle Çekilmiş İlk Renkli Görüntüyü Paylaştı

Nasa'nın Mars gezegenine gönderdiği ''Ingenuity' helikopteri, ilk kez renkli bir görüntüyü çekti. İşte Mars'ın yeni görüntüleri.

Nasa, 22 Nisan 2021’de Ingenuity helikopterinin ikinci uçuşunu gerçekleştirdi. Bu yüksek irtifada gerçekleştirilen uçuştan da yeni görüntüler de geldi. Nasa, Mars helikopterinin çektiği ilk renkli görüntüyü resmi sitesinden herkese paylaştı.

Ingenuity tarafından çekilen bu renkli görsel, Mars’ın yüzeyinden 5.2 metre yükseklikteydi. Nasa bu şekilde Mars’ın yüzeyi ve arazileri hakkında daha fazla bilgi toplamayı amaçlıyor. Aynı zamanda genel görünüm hakkında da yorum yapma fırsatı buluyor.

Nasa Ingentuity aracının çektiği resimleri paylaştı

Yüzeyde görünen paralel renk değişimleri, aslında altı tekerlekli Mars gezgininin tekerlek izleridir. Yani buradaki detaylar sizi yanıltmasın.

Diğer yandan Ingentuity tarafından çekilen bu resim oldukça yüksek çözünürlüklü . 4208 x 3120 piksel çözünürlükteki bu görüntü, renkli ve gayet anlaşılır.

Nasa İngenuity
İngenuity tarafından çekilen ilk renkli görüntü, Nasa tarafından paylaşıldı

Nasa’nın Mars için görevlendirdiği  Ingentuity aracı; JPL tarafından geliştirildi. Nasa’nın Bilim Misyon Ajansı, Havacılık Araştırma Görev Ajansı ve Uzay Teknolojisi Misyon Ajansı tarafından destekleniyor. Mars’taki bu helikopterin geliştirilmesi süresinde yukarıdaki kurumların hepsinin katkısı bulunuyor.

Ayrıca çip üreticilerden Qualcomm, AeroVironment, SolAero gibi şirketlerde önemli araç bileşenleriyle destek oldu. Mars’ta gezinen bu helikopterin asıl yaratıcısı ise; Denver’daki Lokheed Space System şirketidir. Ingentuity aracının taşıma sistemi, bu şirket tarafından tasarlandı ve üretildi.

 

Okan Güleş

Çukurova Üniversitesinde okuyup, teknolojiye ve yazılıma merak salan maceracı bir editör.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Daha fazla detay, resim ve videoyu tüm insanlık merak ile bekliyor. En kısa zamanda Mars ile ilgili daha büyük gelişme haberleri olacağını düşünüyorum.

  2. Gerçekten gerçekleştirilen olay insanlık kilometre taşlarından. Uzay, diğer gezegenlere yapılan araştırmalar ileride bizim dönemimizi anlatacak olaylar adeta.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu