Sosyal MedyaGüncel Haberler

Ne TikTok Ne De WhatsApp! Zirvenin Yeni Lideri Bakın Kim Oldu

WhatsApp gizlilik politikası, en çokta diğer mesajlaşma uygulamalarına yaradı. Bakın yeni lider kim oldu...

Geçtiğimiz aylarda  tüm dünyayı ayağa kaldıran bir olaya rastladık. Yıllardır kullanmış olduğumuz WhatsApp, bu yılın başlarında öyle bir gizlilik politikası sundu ki, adeta insanları kendinden uzaklaştırdı.

Alternatif olarak önümüzde çok fazla mesajlaşma uygulaması bulunuyor. Hatta özellik bakımından da oldukça geniş çaplı işlevlerin olduğu uygulamalar var. Ancak herkes alışkanlık haline getirdiği için WhatsApp’ı değiştirmeyi hiçbir zaman düşünmedi. Ta ki yeni ”gizlilik politikası” çıkana kadar.

WhatsApp büyük kayıplar verdi

WhatsApp’ın beyinleri yakan bu yeni gizlilik politikası, insanların uygulamayı silmesine kadar geldi. Kullanıcılar artık verilerinin paylaşılmadığı ve daha güvenli olan diğer mesajlaşma uygulamalarına geçtiler. Zira köşede çok fazla özellik sunan ve popüler olarak bilinen Telegram uygulaması bulunuyor. Bu uygulama, son birkaç yıldır inanılmaz ilgi gördü ve dünya genelinde de indirme rekorları kırdı. Şimdi ise hak ettiği yere geldi ve zirveyi kaptı.

Yeni şampiyon Telegram

Analitik şirket SensorTower, 2021’in Ocak ayında dünyanın en popüler uygulamaların istatistiklerini paylaştı. Bakın Telegram zirveye gelene kadar nasıl bir yol izlemiş…

WhatsApp

Telegram Ocak ayında 63 milyon indirildi

Geçtiğimiz çeyrekte Telegram, ”zirvenin kralı” olan TikTok’u geçerek oyun harici uygulamalar arasında lider oldu. Ocak ayında ise bu istatistik tavan yaptı. Zira kullanıcılar, geçtiğimiz ay Telegram’ı tam 63 milyon kez indirerek şirketi zirveye taşımayı başardılar. Bu, geçen yılki Ocak ayına göre 3.8 kat daha arttı.

Telegram

TikTok ise, 62 milyonluk indirme ile Ocak ayında ikinci sıraya yerleşti. Facebook ve WhatsApp ise, son zamanlarda inanılmaz kayıplar vererek beşinci sıraya kadar gerilediler. Zira en popüler mesajlaşma uygulamalarından olan WhatsApp, yeni gizlilik politikası ile kendisini yedi bitirdi diyebiliriz.

Aralık ayından sonra ise Telegram, milyonlarca kez indirilerek en popüler mesajlaşma uygulaması Whatsapp’ın hükmünü sonlandırmayı başardı. Böylece zirvenin de yeni sahibi oldu.

WhasApp geri vites yaptı

Gizlilik politikası yüzünden büyük kayıplar veren WhastApp, 6 Ocak’ta bu politikasını güncelledi ve bunu ileri bir tarihe öteledi. Normalde 8 Şubat tarihine kadar kabul edilmesi gereken bu gizlilik sözleşmesi, yeni kararla birlikte 15 Mayıs’a ertelendi. Bakalım o gün geldiğinde ABD’li şirket nasıl bir karar alacak? Bekleyip görelim.

Okan Güleş

Çukurova Üniversitesinde okuyup, teknolojiye ve yazılıma merak salan maceracı bir editör.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu