Akıllı Telefonlar

Neuralink Yerleştirilen Maymun Pong Oyununu Oynadı

Elon Musk'ın bir başka çalışmalarından olan Neuralink, bugün Pong oyununu oynayan bir maymunun beyninde çalıştırıldı.

Elon Musk, yaptığı her işle şaşırtmaya devam ediyor. SpaceX ve Tesla gibi şirketleriyle büyük işlere imza atan Musk, şimdi ise Neuralink ile yapay zekaya yön veriyor.

Elon Musk’a ait olan Neuralink şirketi, beyin ile bilgisayar arasındaki bağ kurabilen bir yazılım geliştiriyor. Şimdi bunun deneklerinden biri olan maymun, beynine yerleştirilen Neuralink ile şaşırtıcı işler yapıyor.

Neuralink yerleştirilmiş maymundan Pong performansı

Elon Musk’ın bu şirketi, Pong oynayan yani diğer adıyla tenis oyununu oynayan bir maymunun videosunu paylaştı. Neurlink yerleştirilen bu maymun, bir ekran karşısına geçirildi ve önüne de bir adet  joystic koyulduBu  joystic, maymunun beyninden aldığı sinyallerle oyunun oynanmasını sağlıyor.

Elon Musk, aslında geçtiğimiz Şubat ayında Neuralink yerleştirilmiş maymunların Pong oynayacağı projesini Clubhouse’da duyurmuştu. Bu duyurudan kısa bir süre sonra şirket ilk deneyimlerini video ile sergiledi.

Şirketin yaptığı açıklamalara göre 9 yaşındaki bu maymuna implantı yerleştirmek altı hafta sürdü. Bu süre zarfında  maymunun her iki tarafına da Elon Musk’ın projesi olan Neurlink’ler yerleştirildi.

Videoya göre bu eğitimde üç temel malzeme kullanıldı: Bir adet monitör, bir adet joystic ve bir adet de pipet. Maymunun ekrandaki görevi tamamlaması halinde muz ödül olarak verilecekti. Peki başarılı oldu mu?

İlk görevde maymunun, ekrandaki noktayı görünen bloğa taşıması gerekiyordu. Bunu yaparken Neuralink implantı tarafından toplanan veriler kaydedilecek ve oyunun tam zihin kontrolünün önünü de açacaktır. 9 yaşındaki bu maymun, verilen görevi harfiyen yerine getirmeyi başardı. Böylece bir muzla da ödüllendirildi.

Aşağıdaki videodan tüm detayları görebilirsiniz.

KaynakTheverge

Okan Güleş

Çukurova Üniversitesinde okuyup, teknolojiye ve yazılıma merak salan maceracı bir editör.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu