NokiaAkıllı Telefonlar

Nokia İçin Sela Vakti! 4. Çeyrek Raporları Hiç İç Açıcı Değil

Bir zamanların efsanesi olan teknoloji devi Nokia, özellikle Çinli üreticilerin hüküm sürdüğü akıllı telefon pazarında zor günler geçiriyor. Finlandiyalı şirket 2017 yılında tekrardan hayat bulmak için rekabete ortak oldu. HMD Global tarafından geliştirilen telefonlar, ne yazık ki şirketin hayallerini gerçekleştiremedi.

Nokia pazarda büyük kayıplar verdi

HMD Global adlı şirket, bildiğiniz üzere 2017’den beri Nokia’nın telefonlarını üretmekle görevli. Ancak bu üretici, her geçen gün daha da büyük kayıplar vermeye başladı. Zira Çinli üreticilerin öncülük ettiği mobil sektörde, aradığı kanı bulamadı. Hal böyle olunca dördüncü çeyrek raporlarıyla birlikte her şey açığa çıkmış oldu. Bu rapora istinaden  Nokıa, akıllı  telefon pazarında yalnızca %1’lik bir alanı işgal etmiş oldu.

Araştırma şirketleri genelde, ücretsiz raporlarında hep popüler telefon markalarını listelerler. Bu nedenle 2020’nin 4.çeyreğini ortaya koyan raporunda HMD Global’ın performansına yer verilmedi. Ancak NokiaMob Counterpoint’in talebi üzerine şirket, Nokia’nın genel başarısı hakkında da bazı raporlar sundu.

HMD Global’da başaramadı

Açıklanan verilere göre HMD Global’ın toplam cep telefonu sevkiyatı, 2020’ni dördünce çeyreğinde %30 arttı. Öte yandan normal ve akıllı telefon sevkiyatları da sırasıyla %26 ve %35 artarken, dördüncü çeyrekte ise yalnızca 2.8 milyon akıllı telefon sevkiyatı yapılabildi. Ancak bu dönemde toplam, 12.7 milyon telefon satıldı.

Genelleme yapacak olursak 2020’nin dördüncü çeyreğinde HMD Global, %16’lık pazar payı ile Nokıa’yı 15.sıraya kadar düşürdü.

Bakalım şirket bu istatistiklerden sonra nasıl bir yol izleyecek? Bekleyip görelim.

Okan Güleş

Çukurova Üniversitesinde okuyup, teknolojiye ve yazılıma merak salan maceracı bir editör.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu