DonanımAkıllı Telefonlar

NVIDIA Grace Tanıtıldı: Şirketin İlk CPU’su

NVIDIA, bugün yeni ve ilk CPU işlemcisini duyurdu. İşte karşınızda özel isimle tanıtılan NVIDIA Grace...

NVIDIA, normalde GPU şirketi olarak bilinir. Ancak şirket; otonom sürüş, mobil bilgi işlem dahil olmak üzere çeşitli CPU’larla da denemeler yapıyor. Hatta bu yılın başlarında Tegra serisiyle de akıllı telefonlar üzerine çalıştığını görmüştük.

Bugün düzenlenen GTC 2021 Geliştiriciler Konferansı’nda Huang Renxun, NVIDIA Grace adındaki yeni işlemcisini duyurdu.

NVIDIA Grace Özellikleri

Arm mimarisini temel alan Grace; şirketin iddia ettiği gibi; yapay zeka ve yüksek performanslı bilgi işlemcilerinde en iyi rakiplerinden bile 10 kat daha iyi performans sergiliyor.

NVIDIA Grace

Aynı zamanda Grace’in en büyük özelliği ise, büyük miktarda bant genişliğine sahip olmasıdır. Buna ek olarak NVIDIA’nın  yeni işlemcisi, Kol Neoverse mimarisine dayanıyor. Ancak işlemcinin; frekans, önbellek, çekirdek ve güç tüketimi hakkında tam bilgiler açıklanmadı.

NVIDIA Grace
NVIDIA Grace yüksek hızlı bir CPU’dur

Performans açısından NVIDIA Grace, yukarıda da belirttiğimiz gibi Arm Neoverse çekirdeğiyle geliyor. Buna ek olarak; LPDRR5x bellek, 500 GB/s bant genişliği ve NVLink arayüzüyle donatılıyor.

NVIDIA’nın yeni işlemcisinin 2023’de piyasaya sürülmesi bekleniyor. Bir başka neslin ise 2025’de geleceği iddia ediliyor.

NVIDIA x86 Mimarisini Destekleyecek

Geliştirici Konferansı’nda bazı açıklamalarda bulunan NVIDIA, mevcut x86 mimamarisini desteklemeye devam edeceğini duyurdu. Ayrıca X86 ve ARM rotalarına paralel olarak bağlı kalacağını da vurguladı.

Okan Güleş

Çukurova Üniversitesinde okuyup, teknolojiye ve yazılıma merak salan maceracı bir editör.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu