OnePlusAkıllı TelefonlarAndroid

OnePlus’tan Şeytanın Aklına Gelmeyecek Kamera Patenti !

Akıllı telefon üreticileri tam ekranlı cihazları sunmak için şekilden şekle giriyorlar. Her markanın bu konuda farklı farklı çözümleri var. Örneğin Apple ortalanmış çentikler kullanırken, Samsung ise ekran üzerine delikler açarak farklı bir yöntem sunuyor . OPPO ve Xiaomi gibi birkaç üretici de, pop-up kameralar ile bir zamanlar şansını denediler.

Henüz tüm şirketler ekran altı kamera teknolojisini benimsemediği için, hala yukarıda bahsetmiş olduğumuz tasarıma sahip telefonlar görüyoruz. Ancak OnePlus, bu konuda şeytanın bile aklına gelmeyecek çözüm geliştiriyor.

OnePlus yeni kamera patenti aldı

Dünyanın ilk ekran altı kameralı telefonu, bildiğiniz üzere geçtiğimiz yıl ZTE tarafından sunuldu. Axon 20 5G modeliyle bir ilki gerçekleştiren Çinli üretici, diğer rakiplerini de kıskandırmayı başardı.

Ekran altı kamera teknolojisi henüz tam olarak olgunlaşmadı. O yüzden bu tip telefonları görmek için biraz zamana ihtiyacımız var. Ancak OnePlus’ın yeni kamera patenti, bu teknolojiye ihtiyaç bile duymayacağınızı gösteriyor.

OnePlus kamera patenti

OnePlus’ın yeni kamera patenti, ilk olarak geçtiğimiz yılın sonlarına doğru dosyalandı. Şimdi ise aradan birkaç ay geçtikten sonra Dünya Fikri Mülkiyet Ofisi, Çinli üreticinin bu patentini onayladı.

Toplam 23 sayfadan oluşan patent, dar çerçeveli ve OLED ekranlı bir ekranın görüntüsünü ortaya koyuyor. Patentin açıklamasında ise OnePlus, yeni telefonlarında çerçevede küçük bir delik açarak, bu deliği şeffaf bir kapakla kapatmayı düşünüyor. Bu şekilde kullanıcılar reel olmasa da yine de tam ekran deneyimini yaşamış olacaklar.

Daha ucuza ekran altı kamera çözümü

Çinli üreticiye göre bu çözüm, ekranda delik açmaktan daha az bir maliyete denk geliyor. Böylece şirket hem daha ucuz telefonlar sunacak, hem de ekran/gövde oranını daha fazla arttırabilecek.

OnePlus

Şu anda yeni patent hakkında bilinen ilk detaylar bu kadar. Şirketin bu yeni çözümü ne zaman hayata geçireceği hakkında ise henüz net bir bilgi yok. Ancak ikinci çeyrekte bunu görme olasılığımız yüksek duruyor. Bekleyip görelim.

Okan Güleş

Çukurova Üniversitesinde okuyup, teknolojiye ve yazılıma merak salan maceracı bir editör.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu