Güncel HaberlerAkıllı Telefonlar

PDF Mucidi Ve Adobe Kurucu Ortağı Charles Geschke Vefat Etti

NBC’nin son dakika haberine gör PDF formatının mucidi ve Adoebe’nin kurucu ortağı Charles Geschke, 17 Nisan Cuma günü 81. yaşında hayata gözlerini yumdu

Daha önce ABD’nin San Francsico eyaletinde yaşayan Geschke’nin ölüm haberi Adobe tarafından paylaşıldı.

PDF’in mucidi Charles Geschke aramızdan ayrıldı

Adobe CEO’su Shantanu Narayen, çalışanlarına bu acı haberi e-posta yoluyla iletti. Narayen’nin paylaştığı mail ise şu cümleleri içeriyor; ” Charles Geschke” nin ölümü Adobe ve teknik alan için büyük bir kayıp oldu. Şirketin gelişiminde büyük katkısı olan Charles, bizim bir kahramanımızdı” şeklinde ifadelerde bulundu.

Charles Geschke ve John Warnock, Adobe şirketini 1982 yılında birlikte kurdular. Şirketin adlandırması ise John Warnock’un evinin arkasındaki bir dereden geliyor. Her iki girişimci, günümüzde tanınan Adobe ismini bir dereden aldılar.

Charles Geschke
Charles Geschke Adobe’yi 1982 yılında kurdu

Adobe, piyasaya ilk sürüldüğünde yalnızca kağıda metin ve görüntü basmak için kullanıyordu. Hatta şirketin o zamanlarda çıkardığı ilk programda Adobe PostScript’ti. Bu yazılım, kitap yayıncılığı döneminde adete devrim niteliğindeydi.

Charles , sadece PDF formatını icat etmekle yetinmedi. Aynı zamanda; Acrobat, Illustrator, Premiere Pro ve Photoshop gibi yazılımların gelişmesine de katkıda bulundu.

PDF’in mucidi olan Charles; ilk doktorasını Carnegie Mellon Üniversitesi’nde yaptı. Daha sonra ise yolu Xerox Palo Alto araştırma şirketiyle kesişti. Ortağı John Warnock ile birlikte de burada tanıştı. Sonra 1982 yılında bu ikili yeni bir hedef belirleyerek buradan istifalarını istediler.

Adobe şirketini kuran ve büyük işlere imza atan bu ikili, 2009 yılında da Amerika Birleşik Devletleri Başkanı tarafından Ulusal Teknoloji Madalyası’na layık görüldü.

Okan Güleş

Çukurova Üniversitesinde okuyup, teknolojiye ve yazılıma merak salan maceracı bir editör.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu