YazılımAkıllı Telefonlar

Pembe WhatsApp Uygulamasına Aman Dikkat! Tüm Bilgiler Gidebilir

WhatsApp günümüzde en çok kullanılan sosyal medyalardan biridir. Dolayısıyla kötü amaçlı yazılımlarda bu tür yerlere sızarak verilerinizi çalmayı amaçlar. Daha önce virüs olarak tespit edilen pek çok uygulama Google Play Store’dan kaldırıldı. Ancak yakın zamanda bunlara bir yenisi daha eklendi: Pembe WhatsApp.

Son günlerde özellikle gruplarda paylaşılan pembe WhatsApp uygulaması, kullanıcı gizliliğini çok büyük derecede riske atıyor. Yeni tema vaadiyle sunulan bu uygulama, sessizce verilerinizi çalabiliyor.

Pembe WhatsApp uygulamasını hemen kaldırın

Yeni dolandırıcılık yöntemi olarak tespit edilen pembe WhatsApp, uygulamaya yeni bir görünüm kazandırma yoluyla geliyor. Ancak bu uygulama normalinden tamamen bağımsız. Anlayacağınız kullanıcı verilerini çalmaktan başka bir şey için amaçlanmıyor.

İnternet araştırma güvenlikçilerinden Rajshekhar, kısa süre önce bu uygulamayı tespit etti ve Twitter hesabından da bununla alakalı bir paylaşım yaptı. Verileri çaldığı öne sürülen bu uygulama, Rajshekhar’ın paylaşımına göre bir an önce cihazlardan kaldırılmalı. Zira kaldırılmadığı taktirde kullanıcıları bekleyen büyük riskler olacaktır.

pembe WhatsApp
pembe WhatsApp uygulaması gruplarda gruplarda sızdırılıyor

Kötü amaçlı hackerlar, gruplarda paylaştığı ”WhatsApp in Pink” uygulamasıyla kullanıcılara bir link verdiler. Bu linke tıklandığında uygulama cihazlara yükleniyor ve kötü amaçlı kişilerde bu yolla bilgilerinize erişebiliyor.

Dolandırıcılığın ne kadar cihaza yüklendiği şu an için bilinmiyor. Ancak Rajshekhar, bu tuzağa düşen kullanıcıların uygulamayı bir an önce telefonlarından kaldırmalarını öneriyor. Fakat bu uygulama öyle bir şey ki yüklendikten sonra ana sayfadan kayboluyor. Bunun içinde telefon ayarlarınıza giderek tüm bu işlemleri manuel olarak yapmanız gerekecek.

Uygulama ana sayfada görünmüyor

Kötü amaçlı bu uygulama, yüklendikten sonra ana saydan kaybolarak gizleniyor. Dolayısıyla bu sayede kullanıcıların onu görmesinin de önüne geçiyor. Ancak cihazlarınızın ayarlar kısmına giderek bu uygulamayı kaldırmak mümkün. Tek yapmanız gereken şey: Ayarlar-Uygulamalar kısmına gitmek ve bu uygulamayı kaldırmak.

Tabii uygulamayı kaldırdıktan sonra her ihtimale karşı diğer cihazlarla yapılan bağlantının da kesilmesi tavsiye ediliyor. Dolayısıyla normal WhatsApp‘a giderek, Ayarlar-Web/Masaüstü seçeneklerinden hesabınızın diğer cihazlarla bağlantısını kesebilirsiniz. Daha sonra ise tekrardan sağlıklı kurulum yapılabilir.

Okan Güleş

Çukurova Üniversitesinde okuyup, teknolojiye ve yazılıma merak salan maceracı bir editör.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Whatsapp kullanımı arttıkça whatsapp kopyaları da çıkmaya devam ediyor. Bu şekilde tanıdığım onlarca insan özel bilgilerini kaptırdı ve kaptırmaya devam ediyor. Çok dikkat etmeli bu konulara. Yazdığınız bu yazıda dikkat edilmesi gerekenleri çok güzel özetlemiş teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu