Connect with us

Yazılım

Pembe WhatsApp Uygulamasına Aman Dikkat! Tüm Bilgiler Gidebilir

Yayımlanma

on

pembe WhatsApp

WhatsApp günümüzde en çok kullanılan sosyal medyalardan biridir. Dolayısıyla kötü amaçlı yazılımlarda bu tür yerlere sızarak verilerinizi çalmayı amaçlar. Daha önce virüs olarak tespit edilen pek çok uygulama Google Play Store’dan kaldırıldı. Ancak yakın zamanda bunlara bir yenisi daha eklendi: Pembe WhatsApp.

Son günlerde özellikle gruplarda paylaşılan pembe WhatsApp uygulaması, kullanıcı gizliliğini çok büyük derecede riske atıyor. Yeni tema vaadiyle sunulan bu uygulama, sessizce verilerinizi çalabiliyor.

Advertisement

Pembe WhatsApp uygulamasını hemen kaldırın

Yeni dolandırıcılık yöntemi olarak tespit edilen pembe WhatsApp, uygulamaya yeni bir görünüm kazandırma yoluyla geliyor. Ancak bu uygulama normalinden tamamen bağımsız. Anlayacağınız kullanıcı verilerini çalmaktan başka bir şey için amaçlanmıyor.

İnternet araştırma güvenlikçilerinden Rajshekhar, kısa süre önce bu uygulamayı tespit etti ve Twitter hesabından da bununla alakalı bir paylaşım yaptı. Verileri çaldığı öne sürülen bu uygulama, Rajshekhar’ın paylaşımına göre bir an önce cihazlardan kaldırılmalı. Zira kaldırılmadığı taktirde kullanıcıları bekleyen büyük riskler olacaktır.

pembe WhatsApp

pembe WhatsApp uygulaması gruplarda gruplarda sızdırılıyor

Kötü amaçlı hackerlar, gruplarda paylaştığı ”WhatsApp in Pink” uygulamasıyla kullanıcılara bir link verdiler. Bu linke tıklandığında uygulama cihazlara yükleniyor ve kötü amaçlı kişilerde bu yolla bilgilerinize erişebiliyor.

Dolandırıcılığın ne kadar cihaza yüklendiği şu an için bilinmiyor. Ancak Rajshekhar, bu tuzağa düşen kullanıcıların uygulamayı bir an önce telefonlarından kaldırmalarını öneriyor. Fakat bu uygulama öyle bir şey ki yüklendikten sonra ana sayfadan kayboluyor. Bunun içinde telefon ayarlarınıza giderek tüm bu işlemleri manuel olarak yapmanız gerekecek.

Advertisement

Uygulama ana sayfada görünmüyor

Kötü amaçlı bu uygulama, yüklendikten sonra ana saydan kaybolarak gizleniyor. Dolayısıyla bu sayede kullanıcıların onu görmesinin de önüne geçiyor. Ancak cihazlarınızın ayarlar kısmına giderek bu uygulamayı kaldırmak mümkün. Tek yapmanız gereken şey: Ayarlar-Uygulamalar kısmına gitmek ve bu uygulamayı kaldırmak.

Advertisement

Tabii uygulamayı kaldırdıktan sonra her ihtimale karşı diğer cihazlarla yapılan bağlantının da kesilmesi tavsiye ediliyor. Dolayısıyla normal WhatsApp‘a giderek, Ayarlar-Web/Masaüstü seçeneklerinden hesabınızın diğer cihazlarla bağlantısını kesebilirsiniz. Daha sonra ise tekrardan sağlıklı kurulum yapılabilir.

Advertisement
Haberi Oku
Advertisement
1 Yorum

1 Yorum

  1. ücretsiz whatsapp takip

    5 Mayıs 2021 at 00:00

    Whatsapp kullanımı arttıkça whatsapp kopyaları da çıkmaya devam ediyor. Bu şekilde tanıdığım onlarca insan özel bilgilerini kaptırdı ve kaptırmaya devam ediyor. Çok dikkat etmeli bu konulara. Yazdığınız bu yazıda dikkat edilmesi gerekenleri çok güzel özetlemiş teşekkürler.

Görüşünü Bildir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Teknoloji Haberleri

Apple’dan Cam Tasarımlı iPhone Geliyor!

Yayımlanma

on

Apple e1615573945815

Apple, tamamen cam tasarımlı bir iPhone üzerinde çalışıyor. Her gün yeni özellikleri ve modelleriyle dikkatleri üzerine çeken marka son olarak da tamamen camdan yapılan bir iPhone ile ilgileri çekeceğinin sinyalini verdi.

Apple, her sene ABD Patent ve Ticari Marka Ofisine cihaz ve aksesuar çeşitleri için patent başvurusunda bulunmaktadır. Başvuruların birçoğu ticari pazarda bitmese de marka bazı patentli özellikleri ürünlerine entegre ediyor. Apple, son patentlerinden birini teslim ederse gelecekte tamamen camdan yapılmış bir iPhone alabiliriz.

Advertisement
iPhone gizlilik
Apple

Cam iPhone Hakkında Bilgi Verildi

Apple, yakın zamanda Amerika Marka Tescili tarafından verilen “cam muhafazalı elektronik cihaz” başlıklı patentinde böyle bir cihazı detaylandırdı. Öncelikle “Patently Apple” sitesi tarafından tespit edildi ve altı taraflı camdan bir akıllı telefon hakkında ayrıntıları içerdi.

Patent, içerisindeki bileşenler için tamamen camdan yapılmış bir iPhone geliştirmek için camın nasıl kavisli, üst üste binmiş, katlanmış ve inceltilmiş olabileceğini açıkladı.

Apple‘ın onarılması amacıyla bir pencereden bileşenlerine nasıl erişilebileceğini ve herhangi bir tarafında kapağını vurgulanacağı düşünülüyor. Patent görüntüleri, cihazdaki yazılım ve kullanıcı arayüzü öğelerinin, kullanıcının elinde nasıl tutması gerektiğini ve nasıl uyum sağlayabileceğini gösteriyor.

Apple; tamamen camdan bir iPhone‘u anlatmanın yanında bir de Apple Watch, Mac Pro ve bir Mac Pro için de camdan bir malzeme düşünülebileceğinin de altını çizdi.

Advertisement

Her çıkardığı model ile akıllı telefon pazarında öncü olan markanın cam tasarımında nasıl bir ses getireceği şimdiden merak konusu olmayı başladı.

Advertisement
Haberi Oku

Teknoloji Haberleri

Apple Çin Pazarındaki Önemli Bir Rakibini Geçti!

Yayımlanma

on

iPhone 14

Apple, Çin pazarında önemli bir büyüme ile popülerliğini arttırdı! Tüm dünyada popüler olan iPhone, Çin’in yerel markaları ile de rekabeti kazanarak bir numaraya yükseldi.

Apple, Vivo’yu Çin’de geçmeyi başardı

Apple ürünlerinin tüm dünyada oldukça popüler olduğunu biliyoruz buna Çin de buna istisna bir durumda değil. Çinli tüketiciler, yerel markaların amiral gemisi akıllı telefonlarını tercih ediyor. Bunun en büyük nedeni maliyettir. Ancak bu durum Apple’ın Ekim ayında Çin pazarındaki en büyük akıllı telefon tedarikçisi olmasının önüne geçemedi.

Advertisement

Apple bu yıl Eylül ayında iPhone 13 serisinin piyasaya sürülmesinden sonra satışlarında bir artış daha yaşadı ve bu satışlar ciddi bir oranda olmasından dolayı göze çarptı. Apple, Vivo‘yu geride bırakarak Ekim ayında Çin’de bir numaralı akıllı telefon tedarikçisi oldu. Marka, 2015 yılı Aralık ayından beri Çin’de ilk kez lider konumuna geldi.

iPhone 13 uzay iletişimi
iPhone 13 LEO

Araştırmalar sonucunda Çin’de Ekim ayının iPhone sevkiyatlarında Eylül ayına kıyasla % 46 artış olduğu görüldü. Bu sırada Çin akıllı telefon piyasası Ekim ayında sadece % 2 büyüdüğü bildirildi. Ekim ayındaki Çin akıllı telefon pazarının sadece %22’lik kısmının Apple aldı. Apple’ın arkasında %20 ile Vivo, %18 ile Oppo, %8 ile de Huawei geldi.

Apple’ın başarası diğer markaların iç pazarındaki düşüşleri etkilemesi kaçınılmaz oldu. Çinli akıllı telefon markaları fotoğraf, video ve daha birçok konuda genel olarak Apple’ın amiral gemilerinden daha iyi performans gösterdiği bilinmektedir bu da ülkede yüksek talep görmesini sağlamaktadır.

ABD yaptırımlarının çiplere erişimi zorlaştırması nedeniyle 5G destekli amiral gemisi telefonları üretmesini engelleyen Huawei için bu durum büyük bir darbe oldu.

Advertisement

Haberi Oku

Akıllı Telefonlar

iPhone 13 İçin Arz – Talep Dengesi ve Yıpranma Payı

Yayımlanma

on

iPhone 13 fiyat ve özellikleri sızdırıldı. Son Dakika Teknoloji

iPhone 13 çıktıktan sonra Apple‘da oluşan amortisman yani yıpranma payının dikkat çektiği görülmektedir.

Yeni çıkan bir iPhone almak günümüzde teknoloji ile ilgili ne kadar ilgilendiğimiz ve gelişmiş olduğumuzun göstergesi olmuş durumdadır. Bunlar göz önünde olurken telefonların değer kaybettiğini görmek kaçınılmazdır.

Advertisement

iPhone 13, Beklenen Satış Performansını Gösteremedi

Değer kaybının yaşanması sorun haline gelebilir çünkü telefonlara yatırım yapan insanlar için yatırımları değersiz kılınabilir. Yeni çıkan bir Apple model telefonu almak yaşadıkları hayatın daha kaliteli olmasına yardımcı olmaktadır bu yüzden insanlar değer kaybının yaşanmasını istememektedir.

iPhone 13 serisi
iPhone 13 serisi

Değer kaybı için dikkat edilmesi gereken nokta; iPhone 13‘ün, iPhone 12‘nin yarı hızında değer kaybetmesidir. Değer kaybetmenin en önemli nedeni tedarik edilmesinin zor olması ve küresel arz kıtlığı olduğu düşünülmektedir ancak çoğu insan takas yapmak istemektedir. Kullanılmış bir iPhone 13 için perakende fiyatına yakın bir harcama yapmaya yatkın olacağı düşünülmektedir.

iPhone 13‘ün şimdiye kadar % 25,5 değer kaybettiği bilinmektedir. Bunun uzun bir süre sonra en değerli iPhone olma ihtimalini de yükseltmektedir. Bunun bir başka nedeni ise telefonun kullanıcılara sunduğu iyi özelliklerin yanında rakip markaların eskisi gibi aynı oranda telefon üretmelerini zorlaştıran “küresel çip sıkıntısı” olduğu düşünülmektedir.

Küresel alanda yaşanan çip sorunu iPhone satın almanın günümüzde hala önemli bir statü sembolü olduğu anlamına gelmektedir.

Advertisement

Advertisement
Haberi Oku

Trendler