DonanımQualcomm

Qualcomm Snapdragon 775 Yonga Seti İçin Kolları Sıvadı

Kısa bir süre önce Qualcomm, uygun fiyatlı amiral gemilerine güç vereceği Snapdragon 870 yonga setini piyasaya sürdü. İlk olarak da Motorola Edge S ile resmiyet kazanan bu yonga setinin, önümüzdeki günlerde pek çok telefona daha güç vermesi bekleniyor.

Buna ek olarak ABD’li çip üreticisinin yeni bir yonga seti üzerine daha çalıştığı ortaya çıktı. Snapdragon 775 olarak adlandırılması beklenen bu yonga seti, piyasada halihazırda bulunan Snapdragon 765G’nin yeni ve geliştirilmiş bir sürümü olacak.

Snapdragon 775 geliyor

Daha önce Xiaomi’nin MIUI arayüz kodlarında ”SM7350” adlı bir işlemci ortaya çıkmıştı. Qualcomm’un piyasaya süreceği bu yeni yonga seti, Samsung’un 6nm EUV işlem sürecinden geçecek ve konumlandırma olarak da Snapdragon 870’in altında olacak.

Yeri gelmişken belirtelim, Snapdragon 870; TSMC’nin 7nm’li işlem sürecinden geçirilen bir yonga setidir. Aynı zamanda Snapdragon 888’in altında ve yakın zamanda tanıtılacak olan Snapdragon 775’inde üzerinde bir yonga setidir.

Kaynaklara göre Qualcomm’un yeni yongası, bu yılın ilk çeyreğinde piyasaya sürülecek. Ardından akıllı telefon üreticilerinin tanıtacağı pek çok orta segment telefona da güç verecek.

Snapdragon 775

Xiaomi yeni telefonlar duyurmaya hazırlanıyor

Xiaomi’nin halihazırda birkaç model üzerine çalıştığını bilmeyen yoktur. Örneğin; yeni Mi 10 amiral gemisi, Mi 11 Süper kupa, Redmi K40 serisi ve pek daha çok model, Şubat ayı ve sonrasında piyasaya sürülmeyi bekliyor. Eğer iddiaların doğruluk payı yüksek ise Qualcomm’da, yeni Snapdragon 775 işlemcisini bu telefonlardan önce piyasaya sürecektir. Muhtemelen Xiaomi’de bu yonga setine sahip bir telefonunu Şubat ayının sonlarına doğru tanıtacaktır. Ancak hangi model olacağı hakkında henüz net bir bilgi yok.

Okan Güleş

Çukurova Üniversitesinde okuyup, teknolojiye ve yazılıma merak salan maceracı bir editör.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu