QualcommSnapdragon

Qualcomm Snapdragon 870 Yonga Setini Resmen Tanıttı! 3.2Ghz Hız…

ABD’li çip üreticisi Qualcomm, merakla beklenen Snapdragon 870 yonga setini biraz evvel tanıttı. Bu yonga seti, önümüzdeki aylarda piyasaya sürülecek uygun fiyatlı amiral gemilerine güç verecek.

Akıllı telefonlarımızın yonga seti görevini üstlenen Qualcomm, uygun maliyetli çipler sunan MediaTek ile derin bir rekabet içerisinde. Son yılların en iyi çip üreticisi olarak bilinen Qualcomm, MediaTek’in büyük atılımlarıyla bir hayli sarsıldı. Yaklaşık iki yıldır uygun fiyatlı çipleri ile kullanıcı karşısına çıkan MediaTek, şimdi ise amiral gemisi modellere bile güç vermeye başladı. Aynı zamanda bazı üreticiler, telefonlarını daha ucuz fiyata satmak içinde Tayvan’lı çip üreticisine doğru yönelmeye başladılar. Fakat şimdi ”Maymun gözünü açtı” diyebiliriz. Zira Qualcomm, bugün gerçekleştirdiği bir lansman ile çok rekabetçi olacak Snapdragon 870 yonga setini piyasaya sürdü.

Snapdragon 870 tanıtıldı

Qualcomm’un biraz önce tanıttığı Snapdragon 870 yonga seti, gelecek günlerde piyasaya sürülecek uygun fiyatlı amiral gemilerinin kalbi olacak. Genel olarak baktığımızda Snanpdragon 870, bir önceki Snapdragon 865’den daha iyi, bir sonraki Snapdragon 888‘den ise biraz daha pasif. Yani her ikisinin de  ortasında kalıyor desek yeridir.

Snapdragon 870’i, Snapdragon 865’den daha iyi kılan özellikler var. Örneğin bu yonga setinde, gelişmiş bir Kryo 585 CPU bulunuyor. Aynı zamanda bu işlemcinin Süper büyük çekirdeklerinden biri, saatte 3.2Ghz hıza kadar ulaşabiliyor. Karşılaştıracak olursak bu, Snapdragon  865 Plus’tan 100Mhz fazla iken, Snapdragon 865’de ise bu rakam, 360Mhz’ye kadar çıkıyor.

Snapdragon 870

7nm’lik işlem sürecinden geçirilen Snapdragon 870; bir büyük+ üç orta+ dört küçük çekirdekli CPU ve Adreno 650 GPU ile desteklenmektedir. 5G’yi çalıştırmak için X55 bandından güç alan bu yonga seti aynı zamanda; Fastconnect 6800 kablosuz alt yapısı, Spectra 480 ISP ve Hexagon 698 DSP ile donatılıyor. Veri indirme hızı ise; maksimum 7,5 gb/sn ve yükleme hızı da 3.5 gb/sn kadar destekliyor.

Qualcomm’un bu yonga seti, önümüzdeki günlerde piyasaya sürülecek uygun fiyatlı amiral gemisi telefonların kalbi olacak. Bu şirketlerin başında ise; Motorola, Xiaomi, OPPO, iQOO vb. gibi üreticiler yer alacak.

Okan Güleş

Çukurova Üniversitesinde okuyup, teknolojiye ve yazılıma merak salan maceracı bir editör.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu