Teknoloji HaberleriQualcomm

Qualcomm X65 Duyuruldu! Teoride 10 Gbps, Peki ya Pratikte?

ABD merkezli çip üreticisi Qualcomm, yeni X65 modemine resmiyet kazandırdı. Hali hazırda işlemcilerinde X60 5G modemini kullanan üretici, yeni Qualcomm X65 5G ile çok daha yüksek indirme hızları ve kesintisiz bağlantı vaad ediyor. Söylenenlere göre 10 Gbps‘e kadar indirme hızı sunacak olan yeni modem, 2021’in sonlarına doğru mobil işlemcilerde yer alacak ve sözde (!) akıl almaz internet hızları sunacak. Peki bu modemin diğerlerinden farkı ne? Vaatlerini gerçekleştirebilir mi?

Snapdragon X65 5G

Qualcomm X65 5G 10 Gbps Hız Sunuyor. Bir Önceki de 7,5 Gbps Sunmuştu. Peki Kim Alıyor Bu İndirme Hızlarını?

5G teknolojisi ile gündemden düşmeyen yüksek hızlı internet düşü yeni modemin özellikleriyle harlanmaya devam ediyor. Hali hazırda pazarın en güçlü yongalarından biri olan Snapdragon 888 Qualcomm X60 5G modemini kullanıcılara sunarken 7,5 Gbps‘e kadar indirme hızı vaat ediyordu. Yeni Qualcomm X65 5G ise yaklaşık %33‘lük bir artışla 10 Gbps indirme hızını kullanıcılara sunabiliyor; ancak modem bu hızları ne kadar desteklerse desteklesin dünyanın hiç bir yerinde operatörler bu hızlara ulaşamıyor. En azından son kullanıcı için bu hızlar bir hayal diyebiliriz. Öyle ki yeni modem 10 Gbps internet hızı vaat ederken, bir önceki modemin maksimum hızına ve hatta yarısının yarısına dahi ulaşamıyoruz. Bu da “Ne gerek var bu süslü püslü hızlara?” dememize neden oluyor. Her neyse, gelin bu realist bakıştan biraz uzaklaşıp yeni modemin neler sunduğuna bakalım.

7a774a8d2764be1903460e8a38c1420441feb29b

Qualcomm X65 5G modem ile birlikte tanıtılan Qualcomm 545 mmWave anteni bahsettiğimiz internet hızlarına ulaşabilmemizi mümkün kılıyor. Şirketin 4. nesil mmWave anteni olan “545”, bir önceki anten ile aynı boyda olmasına rağmen daha yüksek iletim gücü ve daha yüksek menzil sunuyor.

Son olarak da 3GPP (telekomünikasyon şirketleri arasındaki üçüncü nesil ortaklık projesi) Sürüm 16 sayesinde bu modemi kullanan cihazlar çok daha uzun süre güncel kalabiliyor.

Okan Güleş

Çukurova Üniversitesinde okuyup, teknolojiye ve yazılıma merak salan maceracı bir editör.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu