Connect with us

Yazılım

Redmi Note 8 MIUI 12.5 Kararlı Sürümünü Aldı!

Yayımlanma

on

Redmi Note 8 MIUI 12.5

Yeni arayüzü MIUI 12.5 üzerine devam ettiren Xiaomi, bugün sürat bir şekilde orta sınıf telefonu Redmi Note 8 ‘e MIUI 12.5 güncel paylaşım yayınladı.

” Stable Beta ” adı altında testleri gerçekleştiren MIUI 12.5, bugünden itibaren Redmi Note 8 üzerinde kullanılarak da kullanılabilecek.

Advertisement

Redmi Note 8 MIUI 12.5 kararlı sürüme kavuştu

Normal şartlarda orta sınıf bir telefonun bu kadar erken güncelleme alması. Zira beta Mi 10, Mi 10 Pro ve bunun gibi üst düzey telefonlar yer alırken, Xiaomi Hindistan’daki ilk tercihini Redmi Note 8’den yana yapıyor.

İçinde bir beta olarak test edilen bu arayüz; Mi 11 , Mi 9 SE ve Mi 10 Ultra gibi modellere de ulaştı. Ancak Çin dışında bu güncel satış alan ilk ve tek model, orta segmentin popüler cihazı Redmi Note 8 oldu.

Android 11’i temel alan bu güncelleme, V12.5.1.0.RCOINXM (India Stable) yapı numarasıyla geliyor ve büyük boyuta sahip. Peki Hindistan’ın dışında bu güncel yükleyebilir mi?

Advertisement
redmi Not 8

Redmi Note 8 MIUI 12.5 güncellemesini aldı

Xiaomi telefonlara genelde TWRP çeşitli ROM yükleme işleminde yapılabiliyor. Dolayısıyla sizlerde TWRP hakkında bilgi sahib bu güncel cihaz cihazlarınıza yükleyebilirsiniz.

EU ROM İle Yeni Güncellemeye Erkenden Kavuşabilirsiniz

EU ROM nedir ne değildir önceki haberlerimizde size açıklamıştık. Yine konusu açılmışken kısa bir hatırlatma yapalım. Çin’deki yazılımları temel alan bu ROM, EU ekibi tarafından Global sürümle uyumlu hale getiriliyor ve çoklu dil desteğinde de kullanılabiliyor. İşte bu yüzden Global kullanıcıların çoğu, daha iyi bir deneyim yaşamak için EU ROM’a geçiş yapıyor. Aynı zamanda Google uygulamalarını desteklediğini de belirtelim.

EU ROM ekibi, Çince sürümü öncelikle çeşitli çeviriler ile uluslararası ülkelere uygun bir hale getiriyor. Yani Çin sürümlerinde İngilizce ve Çince dışında başka bir dil desteklenmiyor iken, EU ROM sayesinde neredeyse tüm popüler diller destekleniyor. Bununla birlikte EU ekibinin akıllı telefonlar için desteği de oldukça geniş kapsamlı. Ortalama 20’den fazla Xiaomi cihazına hizmet sunan ekip, hemen hemen her kullanıcının yeni güncellemelerinden yararlanmasına izin veriyor.

EU ROM Sayesinde MIUI 12.5’i Cihazlarınıza Erkenden Yükleyin

Bildiğiniz üzere Çin’deki kullanıcılar beta olarak MIUI 12.5’i deneyimleyebiliyor. İşte EU ROM ekibi de Çin’dekilerle aynı olarak haftalık güncellemeler sunuyor. Eğer sizlerde yeni arayüzü cihazlarınıza erkenden yüklemek istiyorsanız, EU ROM’a bakabilirsiniz. Zira bu Custom ROM ile hem MIUI 12.5 güncellemesine kavuşacaksınız, hem de önümüzdeki günlerde yayınlanacak olan güncellemeleri de Global sürümlere kıyasla çok daha erken alacaksınız. Eğer sizlerde aşağıdaki modellerden birine sahipseniz, EU ROM sitesini ziyaret edebilir ve yeni güncellemeleri erkenden deneyimleyebilirsiniz;

Advertisement

EU ROM Desteklenen Modeller

 • Mi 11
 • Mi 10
 • Mi 10 Pro
 • Mi 10 Ultra
 • Mi 10T/10T Pro/Redmi K30S
 • Mi 10T lite/Redmi Note 9 Pro 5G
 • Mi 9
 • Mi 9 Pro 5G
 • Mi 9T/Redmi K20
 • Mi 9T Pro/Redmi K20 Pro
 • Mi CC9e
 • Redmi K30/POCO X2
 • Redmi K30 5G
 • Redmi K30i 5G
 • Redmi K30 Pro / POCO F2 Pro
 • Redmi 9T / Redmi Note 9 4G
 • Redmi Note 8

Eğer sizlerde takılı modellerden birine sahipseniz, hiç düşünmeden EU ROM’u deneyimleyebilirsiniz. 10 yıllık tecrübesi olan bu ekip, Çin yazılımlarını en iyi şekilde Google hizmetleriyle sizlere sunacaktır

Advertisement
Haberi Oku
Advertisement
Click to comment

Görüşünü Bildir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Teknoloji Haberleri

Apple’dan Cam Tasarımlı iPhone Geliyor!

Yayımlanma

on

Apple e1615573945815

Apple, tamamen cam tasarımlı bir iPhone üzerinde çalışıyor. Her gün yeni özellikleri ve modelleriyle dikkatleri üzerine çeken marka son olarak da tamamen camdan yapılan bir iPhone ile ilgileri çekeceğinin sinyalini verdi.

Apple, her sene ABD Patent ve Ticari Marka Ofisine cihaz ve aksesuar çeşitleri için patent başvurusunda bulunmaktadır. Başvuruların birçoğu ticari pazarda bitmese de marka bazı patentli özellikleri ürünlerine entegre ediyor. Apple, son patentlerinden birini teslim ederse gelecekte tamamen camdan yapılmış bir iPhone alabiliriz.

Advertisement
iPhone gizlilik
Apple

Cam iPhone Hakkında Bilgi Verildi

Apple, yakın zamanda Amerika Marka Tescili tarafından verilen “cam muhafazalı elektronik cihaz” başlıklı patentinde böyle bir cihazı detaylandırdı. Öncelikle “Patently Apple” sitesi tarafından tespit edildi ve altı taraflı camdan bir akıllı telefon hakkında ayrıntıları içerdi.

Patent, içerisindeki bileşenler için tamamen camdan yapılmış bir iPhone geliştirmek için camın nasıl kavisli, üst üste binmiş, katlanmış ve inceltilmiş olabileceğini açıkladı.

Apple‘ın onarılması amacıyla bir pencereden bileşenlerine nasıl erişilebileceğini ve herhangi bir tarafında kapağını vurgulanacağı düşünülüyor. Patent görüntüleri, cihazdaki yazılım ve kullanıcı arayüzü öğelerinin, kullanıcının elinde nasıl tutması gerektiğini ve nasıl uyum sağlayabileceğini gösteriyor.

Apple; tamamen camdan bir iPhone‘u anlatmanın yanında bir de Apple Watch, Mac Pro ve bir Mac Pro için de camdan bir malzeme düşünülebileceğinin de altını çizdi.

Advertisement

Her çıkardığı model ile akıllı telefon pazarında öncü olan markanın cam tasarımında nasıl bir ses getireceği şimdiden merak konusu olmayı başladı.

Advertisement
Haberi Oku

Teknoloji Haberleri

Apple Çin Pazarındaki Önemli Bir Rakibini Geçti!

Yayımlanma

on

iPhone 14

Apple, Çin pazarında önemli bir büyüme ile popülerliğini arttırdı! Tüm dünyada popüler olan iPhone, Çin’in yerel markaları ile de rekabeti kazanarak bir numaraya yükseldi.

Apple, Vivo’yu Çin’de geçmeyi başardı

Apple ürünlerinin tüm dünyada oldukça popüler olduğunu biliyoruz buna Çin de buna istisna bir durumda değil. Çinli tüketiciler, yerel markaların amiral gemisi akıllı telefonlarını tercih ediyor. Bunun en büyük nedeni maliyettir. Ancak bu durum Apple’ın Ekim ayında Çin pazarındaki en büyük akıllı telefon tedarikçisi olmasının önüne geçemedi.

Advertisement

Apple bu yıl Eylül ayında iPhone 13 serisinin piyasaya sürülmesinden sonra satışlarında bir artış daha yaşadı ve bu satışlar ciddi bir oranda olmasından dolayı göze çarptı. Apple, Vivo‘yu geride bırakarak Ekim ayında Çin’de bir numaralı akıllı telefon tedarikçisi oldu. Marka, 2015 yılı Aralık ayından beri Çin’de ilk kez lider konumuna geldi.

iPhone 13 uzay iletişimi
iPhone 13 LEO

Araştırmalar sonucunda Çin’de Ekim ayının iPhone sevkiyatlarında Eylül ayına kıyasla % 46 artış olduğu görüldü. Bu sırada Çin akıllı telefon piyasası Ekim ayında sadece % 2 büyüdüğü bildirildi. Ekim ayındaki Çin akıllı telefon pazarının sadece %22’lik kısmının Apple aldı. Apple’ın arkasında %20 ile Vivo, %18 ile Oppo, %8 ile de Huawei geldi.

Apple’ın başarası diğer markaların iç pazarındaki düşüşleri etkilemesi kaçınılmaz oldu. Çinli akıllı telefon markaları fotoğraf, video ve daha birçok konuda genel olarak Apple’ın amiral gemilerinden daha iyi performans gösterdiği bilinmektedir bu da ülkede yüksek talep görmesini sağlamaktadır.

ABD yaptırımlarının çiplere erişimi zorlaştırması nedeniyle 5G destekli amiral gemisi telefonları üretmesini engelleyen Huawei için bu durum büyük bir darbe oldu.

Advertisement

Haberi Oku

Akıllı Telefonlar

iPhone 13 İçin Arz – Talep Dengesi ve Yıpranma Payı

Yayımlanma

on

iPhone 13 fiyat ve özellikleri sızdırıldı. Son Dakika Teknoloji

iPhone 13 çıktıktan sonra Apple‘da oluşan amortisman yani yıpranma payının dikkat çektiği görülmektedir.

Yeni çıkan bir iPhone almak günümüzde teknoloji ile ilgili ne kadar ilgilendiğimiz ve gelişmiş olduğumuzun göstergesi olmuş durumdadır. Bunlar göz önünde olurken telefonların değer kaybettiğini görmek kaçınılmazdır.

Advertisement

iPhone 13, Beklenen Satış Performansını Gösteremedi

Değer kaybının yaşanması sorun haline gelebilir çünkü telefonlara yatırım yapan insanlar için yatırımları değersiz kılınabilir. Yeni çıkan bir Apple model telefonu almak yaşadıkları hayatın daha kaliteli olmasına yardımcı olmaktadır bu yüzden insanlar değer kaybının yaşanmasını istememektedir.

iPhone 13 serisi
iPhone 13 serisi

Değer kaybı için dikkat edilmesi gereken nokta; iPhone 13‘ün, iPhone 12‘nin yarı hızında değer kaybetmesidir. Değer kaybetmenin en önemli nedeni tedarik edilmesinin zor olması ve küresel arz kıtlığı olduğu düşünülmektedir ancak çoğu insan takas yapmak istemektedir. Kullanılmış bir iPhone 13 için perakende fiyatına yakın bir harcama yapmaya yatkın olacağı düşünülmektedir.

iPhone 13‘ün şimdiye kadar % 25,5 değer kaybettiği bilinmektedir. Bunun uzun bir süre sonra en değerli iPhone olma ihtimalini de yükseltmektedir. Bunun bir başka nedeni ise telefonun kullanıcılara sunduğu iyi özelliklerin yanında rakip markaların eskisi gibi aynı oranda telefon üretmelerini zorlaştıran “küresel çip sıkıntısı” olduğu düşünülmektedir.

Küresel alanda yaşanan çip sorunu iPhone satın almanın günümüzde hala önemli bir statü sembolü olduğu anlamına gelmektedir.

Advertisement

Advertisement
Haberi Oku

Trendler