Akıllı TelefonlarAndroid GüncellemeRedmi

Redmi Note 8 Serisi Kaç Güncelleme Daha Alacak?

Çinli Xiaomi'nin alt markası Redmi, nasıl bir güncelleme stratejisi izliyor? Çok sevilen Redmi Note 8 ve Note 8 Pro kaç güncelleme daha alacak?

Güncelleme konusunda, en azından kendi arayüzü MIUI güncellemeleri konusunda eli oldukça açık olan Xiaomi, alt markalarını da bu nimetten nasiplendiriyor. Bildiğiniz üzere fiyat olarak daha ucuz olan modeller Redmi bünyesinde resmiyet kazanırken, daha üst seviye ve daha pahalı modeller Xiaomi imzasıyla pazarda yerini alıyor. Arada oluşan bu fark doğal olarak güncelleme tarafında da karşımıza çıkıyor.

Xiaomi bünyesindeki Mi serisi akıllı telefonlar çoğu zaman toplamda iki büyük Android güncellemesi alıyor. Örneğin; Android 8.1 Oreo ile tanıtılan ve Android 10‘a kadar güncellenen Xiaomi Mi 8, Android 7.1.1 ile tanıtılan ve Android 9.0‘a güncellenen Xiaomi Mi 6 vs.

Android 11 1

Redmi cephesinde ise bu durum biraz daha hayal kırıklıkları ile dolu. Çoğu zaman yalnızca bir adet büyük Android güncellemesi alan Redmi modelleri, ilerleyen süreçte MIUI güncellemeleri ve güvenlik yamaları ile destekleniyor. Bu modellere örnek olarak Android 9.0 Pie ile tanıtılan ve Android 10 Q ile Android güncelleme ömrü tamamlanan Redmi Note 7 ve Android 8 ile tanıtılıp Android 9‘a kadar güncel kalabilen Redmi Note 6 Pro verilebilir.

Redmi Note 8 Serisi Ne Olacak?

2019’un Ağustos ayında tanıtılan ve hem ülkemizde, hem de tüm dünyada beğenilen Redmi Note 8 serisi ilk zamanlar Android 9.0 ile tanıtılmıştı. Uzun bir süre Android güncellemesi almayan Note 8 ve Note 8 Pro, 2021’e girerken Android 10‘a kavuştu. Yani bu iki telefon normal şartlarda Android güncellemesi ömrünü doldurdu; lakin serinin çok fazla sevilmesi, Xiaomi’ye farklı bir yol izletebilir.

Redmi Logo.wine

Redmi Note 8 ve Note 8 Pro normal şartlarda yalnızca MIUI güncellemesi alacaktı; ancak serinin fazla tutulması, Xiaomi’ye jest yapma zorunluluğu doğurdu. Şirket, Çin’de henüz test aşamasında olan Android 11 güncellemesini yakın zamanda bu iki telefona sunup son bir güzellik yapabilir. Bu da Redmi Note 8 serisinin son büyük Android güncellemesi olarak kayda geçebilir. 

Sonraki süreçte telefonlar bir süre daha MIUI güncellemesi alacak ve miladını tamamlayacak.

Yunus Çakır

Teknolojiyi hayatının merkezine alan liseli bir genç.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu