Connect with us

Sosyal Medya

Rekabet Kurumu WhatsApp Olayına El Attı; Veri Paylaşılamayacak!

Yayımlanma

on

Rekabet Kurumu Whatsapp

Geçtiğimiz günlerde skandal bir karara imza atan ve kullanıcı verilerini gerek bünyesinde bulunduğu Facebook INC. ile, gerekse diğer üçüncü şahıs şirketlerle paylaşacağını açıklayan WhatsApp’a insanlar tarafından indirilen darbenin ardından bir darbe de Rekabet Kurumu’ndan. Her ne kadar daha öncesinde veri ihlalleri ile anılsa da legal olarak bu işlemi gerçekleştiremeyen WhatsApp, yeni gizlilik poliçesi ile kullanıcıların her türlü bilgisini kullanıma sunacağını açıklamıştı. Bu durum gerek ülkemizde, gerekse diğer ülkelerde büyük ses getirirken, nihayet Rekabet Kurumu WhatsApp ile ilgili soruşturma başlattı.

Rekabet Kurumu tarafından atılan tweet’in yanı sıra yapılan yazılı açıklamayla da netliğe kavuşan olay, WhatsApp açısından pek de olumlu değil. Öyle ki yapılan açıklamalara göre soruşturma kapanana kadar hiç kimsenin verileri diğer şirketler ile paylaşılamayacak, WhatsApp tarafından da kullanılamayacak.

Screenshot 1

Sözleşmeyi Kabul Etseniz Bile Verileriniz Güvende

Aynı zamanda WhatsApp tarafından kullanıcılara sunulan zorunlu sözleşme de soruşturma süresince geçersiz sayılacak. Bu da sözleşmeyi kabul etmiş olun, olmayın hiç kimsenin verilerinizi kullanamayacağı anlamına geliyor. Açılan soruşturma ise; WhatsApp’ın hangi verileri alacağı, verileri nasıl işleyeceği ve verileri nasıl koruyacağı gibi hususları araştırıp şirketten gerekli bilgileri temin etmeyi hedefliyor. Aynı zamanda soruşturmada Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 6. maddesinin ihlal edilip edilmediği de araştırılacak.

Advertisement

Rekabet Kurumu WhatsApp ve Facebook Hakkında Yapılan Açıklama Şu Şekilde

“Rekabet Kurulu Facebook ve WhatsApp hakkında resen soruşturma başlattı ve WhatsApp verilerinin paylaşılması zorunluluğunu durdurdu.

Rekabet Kurulu’nun 11.01.2021 tarihli ve 21-02/25-M sayılı kararıyla, WhatsApp kullanıcılarına getirilen veri paylaşma zorunluluğu hakkında Facebook Inc., Facebook Ireland Ltd., WhatsApp Inc. ve WhatsApp LLC (hepsi birlikte “Facebook” olarak anılacaktır) hakkında 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 6. maddesinin ihlal edip edilmediğinin tespiti amacıyla resen soruşturma açılmıştır.

Bilindiği üzere, son günlerde, WhatsApp kullanıcılarına, WhatsApp kullanım koşullarının ve gizlilik ilkesinin güncelleneceğine ilişkin bilgilendirme yapılmış, söz konusu bilgilendirmede kullanıcıların WhatsApp’ı kullanmaya devam edebilmeleri için WhatsApp verilerinin Facebook şirketleri ile paylaşılmasına onay vermeleri gerektiği, aksi halde 8 Şubat 2021’den itibaren WhatsApp’ı kullanamayacakları belirtilmiştir. Bu haliyle güncelleme, daha fazla verinin Facebook tarafından toplanmasını, işlenmesini ve kullanılmasını içermektedir.

Alınan kararda ayrıca söz konusu uygulamalarının soruşturma sonucunda alınacak nihai karara kadar ciddi ve telafi olunamayacak zararlar doğurma ihtimalini haiz olduğundan 4054 sayılı Kanun’un 9. maddesi çerçevesinde geçici tedbir alınması ve bu kapsamda Facebook’un Türkiye’de, WhatsApp kullanıcılarının verilerinin 8 Şubat 2021 tarihinden itibaren başka hizmetler için kullanılmasına yönelik getirdiği koşulları durdurması ve bu koşulları kabul eden veya bilgilendirmeyi alarak kabul etmeyen tüm kullanıcılara Facebook’un veri paylaşımını içeren yeni koşulları durdurduğunu anılan tarihe kadar bildirmesi gerektiğine karar verilmiştir.

Advertisement

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Advertisement
Haberi Oku
Advertisement
Click to comment

Görüşünü Bildir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Teknoloji Haberleri

Twitter Yeni Bir Özellik İçin Kolları Sıvadı

Yayımlanma

on

twitterr

Twitter, yeni oylama yanıtlama özelliğini test ediyor. Sosyal medya platformu, olumsuz olan oyları yanıtlama özelliğini başlatmayı planlıyor. Yeni olan oylamaları yanıtlama özelliği sayesinde markalar kendilerine uygun olan yanıtları tespit edecekler ve bunu sonucunda kendilerine uygun fikri bularak kendilerini geliştirmeye başlayacaklar.

Twitter, kullanımını yüksek kaliteye çekmek ve kaliteli içerik oluşturan bir sosyal ağ hizmeti verebilmek için geri bildirimde bulunma seçeneğini içeren yanıtların tanıtımını başlıklar altında üç seçenekte belirtti.

Advertisement
twitter 2

Etkileşim Almak ve Vermek

Yeni Twitter özelliği, rakip sosyal medya uygulamalarında bulunan olumlu ya da olumsuz oy verme özelliğinin uygulama içerisinde etkileşimi arttıracağı ve bu etkileşiminin platformun işine yarayacağı tahmin edilmektedir.

Yanıtlama özelliğinin etkileşim arttırması ve fikirlerin ortaya çıkarmasının yanında olumsuz olarak da her türlü görüşün eleştirilmesi için kapı açtığı ve bunun sonucunda insanların küçük düşmesine ya da kırılmasına neden olabileceği düşünülmektedir.

Twitter şimdilik kullanıcılarının bireysel yanıtların gizlemesine ve olumsuz oyların yalnızca sahipleri tarafından görülmesine izin veriyor.

Advertisement

Twitter’ın her yeni özelliği onu diğer sosyal medya platformlarından farklı kılıyor onu daha orijinal ve gerçekçi hale getiriyor, daha fazla etkileşimle de daha fazla kitleye ulaşmayı başarıyor.

Advertisement
Haberi Oku

Sosyal Medya

Facebook, tartışmalar nedeniyle adını Meta olarak değiştirdi

Yayımlanma

on

Yazar

0 meta facebook

Facebook Perşembe günü yaptığı açıklamada , şirketin, insanların çalıştığı, oynadığı, öğrendiği ve arkadaşları ve aileleriyle bağlantı kurduğu sanal bir dünya olan metaverse’yi oluşturmaya odaklanmasını yansıtmak için kendisini Meta olarak yeniden markalaştırdığını söyledi .

Meta, Facebook, İnstagram, Whatsapp ve sanal ve artırılmış gerçeklik denemelerini içeren hizmetlerine önderlik edecek yeni bir kurumsal marka olacak. Facebook, 1 Aralık’ta yeni hisse senedi kodu MVRS altında işlem görmeye başlayacağını söyledi.

Facebook kurucusu ve Meta CEO’su Mark Zuckerberg , şirketin yıllık VR etkinliği olan Facebook Connect’te yaptığı konuşmada , “DNA’mızda, insanları birbirine bağlamak için teknoloji inşa eden bir şirketiz ve metaverse bir sonraki sınırdır, tıpkı başladığımız zamanki sosyal ağlar gibi.” Zuckerberg, “meta” kelimesinin Yunanca “ötesi” anlamına gelen kelimeden geldiğini ve “her zaman inşa edilecek daha çok şeyin olduğunu simgelediğini” söyledi.

im 425424

Yaygın olarak konuşulan yeniden markalaşma , 2004 yılında kurulan Facebook’un nasıl sosyal ağların ötesine geçtiğinin altını çiziyor. Facebook, sanal gerçeklik kulaklık üreticisi Oculus’un sahibi, Portal görüntülü sohbet cihazları oluşturdu ve bu yıl ilk akıllı gözlüğü piyasaya sürmek için Ray-Ban ile birlikte çalıştı. Aynı zamanda, Google’ın ana şirketi Alphabet’i kurduğu 2015’ten bu yana bir teknoloji şirketinin en yüksek profilli yeniden markalaşmasıdır .

Yine de yeni bir şirket adı, Facebook’un görünüşte sonsuz sorun listesini düzeltmiyor. Şirket yıllardır mahremiyeti korumak, nefret söylemiyle mücadele etmek ve yanlış bilgilerin yayılmasını durdurmak için yeterince çaba göstermediği eleştirileriyle uğraşıyor. Artık sosyal ağ, eski Facebook ürün müdürü ifşacı olan Frances Haugen’in dahili araştırmalarını Kongre’ye ve ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na sızdırmasının ardından, kullanıcı güvenliğine kar koyduğuna dair daha fazla iddiayla boğuşuyor. Wall Street Journal ve ardından ABD ve uluslararası haber kuruluşlarından oluşan bir konsorsiyum , bu belgelerden bazılarına dayanan hikayeler yayınladı.

Facebook, bu araştırma ve bilgilerin yanlış karakterize edildiğini söyledi . Sosyal ağ, 40.000’den fazla kişinin güvenlik birimlerinde çalıştığını ve şirketin bu yıl bu konulara 5 milyar dolardan fazla harcama yapma yolunda olduğunu söylüyor.

Zuckerberg, “Bazılarınız bunu şu anda neden yaptığımızı merak ediyor olabilir. Cevap, bu Dünya’ya yaratmak için geldiğimize inanıyorum. Teknolojinin hayatımızı daha iyi hale getirebileceğine inanıyorum” dedi.

Facebook, bu yıl metaverse çabalarına 10 milyar dolar harcamayı bekliyor.

Facebook metin, fotoğraf ve videonun ötesine geçen sürükleyici ortamları ikiye katladıkça, içerik denetimi ve veri gizliliği sorunlarını çözmek muhtemelen daha zor hale gelecektir. Facebook, kimliği doğrulanmış bir hesaba bağlayarak veya kimliği başka bir şekilde doğrulayarak, insanların başka birinin avatarlarını kullanmasını engellemenin yollarını aradığını söyledi.

Zuckerberg, “Geliştirilmekte olan tüm yeni teknolojilerle, metaverse için inşa eden herkes en baştan sorumlu bir şekilde inşa etmeye odaklanmalıdır.” Dedi.

Haberi Oku

Sosyal Medya

Apple sahiplerine sevindiren WhatsApp güncellemesi

Yayımlanma

on

Yazar

WhatsApp iOS voice 1

Popüler sosyal medya uygulaması WhatsApp, sürekli olarak hem Android hem de iOS platformunda güncelleniyor. Özellikle gizlilik politikasından  sonra yenilikleri hızlandıran şirket, şimdi Apple kullanıcılarını yakından ilgilendiren bir güncellemeye hazırlanıyor.

Kısa süre önce WhatApp, Android platformunda üst üste yenilikler aldı. Hatta renk açısından da küçük tasarım yenilemeleri gördüğümüz bu uygulama, bu kez de iOS platformunda sesli mesajlar ile ilgili önemli bir yeniliğe kavuşacak.

WhatsApp açıkladı: 43 model için destek sona eriyor!

WhatsApp iOS sürümü, sesli mesajları metine çevirecek

Sık sık güncellenen WhatsApp, iOS kullanıcıları için uygulamada sesli mesaj dinlemeyi sevmeyenleri ilgilendiren bir güncellemeye hazırlanıyor.

WhatsApp iOS voice

WABetaInfo adlı kaynağa göre uygulama, tamamen kullanıcının cihazında alacağı yeni bir sesli mesajı yazıya dönüştürebilecek. Ayrıca bu mesajlara hem Facebook’un da erişemeyeceği söylentiler arasında. Zira son günlerde kullanıcıların gizliliğine dair risk sinyalleri veren Facebook, en azından bu mesajlara erişemeyecek.

Uygulamaya gelecek yeni özellik, Apple’ın konuşma tanıma teknolojisinden yardım alacak ve isteğe bağlı olarak kullanıma sunulacak. Konuya açıklık getirecek olursak uygulama üzerinden gelen konuşma verileri, istediklerinizi işlemek için Apple’a gönderilecek. Bu sayede Apple konuşma teknolojisinden yararlanarak sesli mesajları yazıya dönüştürecek. Böylece her ortamda telefonu kulağınıza koyup ya da hoparlörden sesli mesajı oynatma sorunu da aşılacak.

Şu anda deneme sürecinde olan bu yenilik, birkaç hafta sonra muhtemelen beta olarak test edilecektir. O zamana kadar herhangi bir gelişme olduğunda tekrar sizlere aktaracağız. Takip etmeye devam edin.

Haberi Oku

Trendler