Sosyal Medya

Rekabet Kurumu WhatsApp Olayına El Attı; Veri Paylaşılamayacak!

Geçtiğimiz günlerde gizlilik poliçesini değiştiren WhatsApp'a soruşturma açıldı; Rekabet Kurumu WhatsApp olayına el atarak verileri güvene aldı!

Geçtiğimiz günlerde skandal bir karara imza atan ve kullanıcı verilerini gerek bünyesinde bulunduğu Facebook INC. ile, gerekse diğer üçüncü şahıs şirketlerle paylaşacağını açıklayan WhatsApp’a insanlar tarafından indirilen darbenin ardından bir darbe de Rekabet Kurumu’ndan. Her ne kadar daha öncesinde veri ihlalleri ile anılsa da legal olarak bu işlemi gerçekleştiremeyen WhatsApp, yeni gizlilik poliçesi ile kullanıcıların her türlü bilgisini kullanıma sunacağını açıklamıştı. Bu durum gerek ülkemizde, gerekse diğer ülkelerde büyük ses getirirken, nihayet Rekabet Kurumu WhatsApp ile ilgili soruşturma başlattı.

Rekabet Kurumu tarafından atılan tweet’in yanı sıra yapılan yazılı açıklamayla da netliğe kavuşan olay, WhatsApp açısından pek de olumlu değil. Öyle ki yapılan açıklamalara göre soruşturma kapanana kadar hiç kimsenin verileri diğer şirketler ile paylaşılamayacak, WhatsApp tarafından da kullanılamayacak.

Screenshot 1

Sözleşmeyi Kabul Etseniz Bile Verileriniz Güvende

Aynı zamanda WhatsApp tarafından kullanıcılara sunulan zorunlu sözleşme de soruşturma süresince geçersiz sayılacak. Bu da sözleşmeyi kabul etmiş olun, olmayın hiç kimsenin verilerinizi kullanamayacağı anlamına geliyor. Açılan soruşturma ise; WhatsApp’ın hangi verileri alacağı, verileri nasıl işleyeceği ve verileri nasıl koruyacağı gibi hususları araştırıp şirketten gerekli bilgileri temin etmeyi hedefliyor. Aynı zamanda soruşturmada Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 6. maddesinin ihlal edilip edilmediği de araştırılacak.

Rekabet Kurumu WhatsApp ve Facebook Hakkında Yapılan Açıklama Şu Şekilde

“Rekabet Kurulu Facebook ve WhatsApp hakkında resen soruşturma başlattı ve WhatsApp verilerinin paylaşılması zorunluluğunu durdurdu.

Rekabet Kurulu’nun 11.01.2021 tarihli ve 21-02/25-M sayılı kararıyla, WhatsApp kullanıcılarına getirilen veri paylaşma zorunluluğu hakkında Facebook Inc., Facebook Ireland Ltd., WhatsApp Inc. ve WhatsApp LLC (hepsi birlikte “Facebook” olarak anılacaktır) hakkında 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 6. maddesinin ihlal edip edilmediğinin tespiti amacıyla resen soruşturma açılmıştır.

Bilindiği üzere, son günlerde, WhatsApp kullanıcılarına, WhatsApp kullanım koşullarının ve gizlilik ilkesinin güncelleneceğine ilişkin bilgilendirme yapılmış, söz konusu bilgilendirmede kullanıcıların WhatsApp’ı kullanmaya devam edebilmeleri için WhatsApp verilerinin Facebook şirketleri ile paylaşılmasına onay vermeleri gerektiği, aksi halde 8 Şubat 2021’den itibaren WhatsApp’ı kullanamayacakları belirtilmiştir. Bu haliyle güncelleme, daha fazla verinin Facebook tarafından toplanmasını, işlenmesini ve kullanılmasını içermektedir.

Alınan kararda ayrıca söz konusu uygulamalarının soruşturma sonucunda alınacak nihai karara kadar ciddi ve telafi olunamayacak zararlar doğurma ihtimalini haiz olduğundan 4054 sayılı Kanun’un 9. maddesi çerçevesinde geçici tedbir alınması ve bu kapsamda Facebook’un Türkiye’de, WhatsApp kullanıcılarının verilerinin 8 Şubat 2021 tarihinden itibaren başka hizmetler için kullanılmasına yönelik getirdiği koşulları durdurması ve bu koşulları kabul eden veya bilgilendirmeyi alarak kabul etmeyen tüm kullanıcılara Facebook’un veri paylaşımını içeren yeni koşulları durdurduğunu anılan tarihe kadar bildirmesi gerektiğine karar verilmiştir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Okan Güleş

Çukurova Üniversitesinde okuyup, teknolojiye ve yazılıma merak salan maceracı bir editör.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu