Akıllı TelefonlarGüncel Haberler

Resmi Açıklama: Bu Mobil Uygulamaları Cihazlarınızdan Hemen Kaldırın

Çin'de düzenlenen CCTV 315 galasında, güvenliğinizi riske atan bazı mobil uygulamalar açıklandı. Bunları hemen cihazlarınızdan kaldırın.

Günümüzde pek çok kişi, akıllı telefonlarını hızlandırmak ya da korumak için çeşitli mobil uygulamalara başvururlar. Bazısı ”virüs” var diye koruduğunu sandığı fakat bilmediği uygulamaları indirirken, bazısı ise cihazlarını hızlandırmak için çeşitli hızlandırma ve temizleyici uygulamalarını indirirler. Fakat bu mobil uygulamalar her zaman yararınıza işler yapmayabilir. Örneğin bugün Çin’de düzenlenen CCTV 315 etkinliğinde, yakından tanıdığımız pek çok uygulamanın güvensiz olduğu ortaya çıktı.

Bu Mobil Uygulamaları Hemen Kaldırın

Çin’de düzenlenen CCTV 315 galasında; ”Memory Optimization Master”, ”Super Clean Master”, ”Smart Clean Master” ve ”Mobil Manager Pro” gibi uygulamaların güvensiz olduğu açıklandı.

Çin Elektronik Standardizasyon Ensitüsü’nün Siber Güvenlik Uzmanları, bahsi geçen bu uygulamaların kullanıcı gizliliğini takip ettiğini ve veri topladığını belirtti. Bu uygulamalarla yaptığınız çeşitli işlemler, (örneğin önbellek temizle gibi) farklı yöntemlerle verilerinize erişebiliyor.

Özellikle uzmanlar ”Mobile Manager Pro” uygulamasına daha çok değindiler. Bu mobil uygulama, test uzmanlarının yaptığı incelemelere göre telefonları temizliyormuş gibi davranıyor. Fakat işin aslı ortaya çıktığında Mobile Manager’in, kullanıcı verilerini çaldığı ortaya çıktı. Hatta verileri çalınan çoğu kişinin de genellikle yaşlı kitle olması dikkat çekti.

Uzmanlara göre bu mobil uygulama, yaşlıların portrelerini ve diğer bilgilerini çalıyor. Bu da muhtemelen, ”yanıltma ve teşvik etme” işlemlerinin daha kolay olmasından kaynaklanıyor. Böylece uygulama, istediği hedefe de yaşlı kitle üzerinden ulaşmış oluyor. Çünkü bu kitleyi kandırmak diğerlerine nazaran çok daha kolay.

Okan Güleş

Çukurova Üniversitesinde okuyup, teknolojiye ve yazılıma merak salan maceracı bir editör.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu