Rehberler

SEO Analizi Nedir? SEO Analizi Nasıl Yapılır?

SEO analizi nedir? SEO analizi nasıl yapılır? Seo analizi, bir web sitesinin erişebilirlik oranıdır. Diğer bir deyişle, arama kriterlerine göre değişiklik gösteren bir performans incelemesidir. Web siteleri,sitelerinde ne kadar çok seo uyumlu içeriklere yer verirlerse erişilebilirlikleri o kadar artar ve arama kriterlerine göre ön plana çıkmayı başarırlar. Ardından,daha fazla ziyaretçi sayısına ulaşmaya ve popülerleşmeye başlarlar.Bu popülerleşme ve ziyaretçi çekme sürecinde, sitenin iç ve dış SEO çalışmalarının yapılması, rakip sitelerin ve içeriklerinin incelenmesi gibi birçok detay bulunmaktadır. Ziyaretçilerin ilgisini çekecek anahtar kelimelerin kullanılması google algoritmasının ilgisini çekmekte ve bu şekilde web sitelerini arama sonuçlarında daha yukarılara çıkarmaktadır. Ayrıca, aktif bir şekilde içerik üretilmesi, sitenin domaini, alt yapısı ya da diğer etkenler de web sitesinin geleceğini belirlemek için önem arz eder. Yani web sitenizin mevcut durumu, sitenizin diğer rakip sitelere göre arka planlarda kalmasına neden oluyorsa, doğru şekilde optimize edilmediğini söyleyebiliriz. Önemli olan, arama motorlarına uygun algoritmaların oluşturulması ve web sitenizin gereksiz bilgiler içermemesidir. SEO çalışması site içi, site dışı ve rakip analizi yapılarak oluşturulur. İlk olarak teknik açıdan SEO uyumlu olup olmadığı konusunda çalışmalar yapılır.Bu önemli adımlar tamamlandıktan sonra site içi ve site dışı SEO uyumlu içerikler üretilmeye başlanabilir. Çoğu içerik üreticisi wordpress vb uygulamalar kullanarak seo uyumlu içerik yazdıklarından emin olurlar.

SEO analizi ne işe yarar? Web sitelerinin aldığı trafik oranlarını, nerelerden trafik aldığı, rakip karşılaştırmaları, almış olduğu backlink sayıları, site hızı, kırık linklerin kontrolü, meta bilgileri, url yapıları, web sitesi seo altyapısının uygunlu, görsel ve etiketlerin uygunluğu, içeriklerin kontrolü seo analizinde tespit edilmektedir. SEO analizi ne demek? Sorusunun cevabı olarak bir web sitesinin rakiplerinin önüne geçmesi için eksik ve fazlalıklarının tespit edilmesi işlemidir.

SEO Analizi Nasıl Yapılır?

SEO Analizi nasıl yapılır sorusunun cevabını en iyi bu şekilde verebiliriz; SEO analizi,hem site içi hem de site dışı analiz olmak üzere iki şekilde yapılmaktadır. Site içi SEO analiz çalışmasında, web sitenizdeki bütün anahtar kelimeler, grafikler, görseller, başlıklar vb gibi yazılım ve içerikler, SEO analizinden geçirilerek sitenize en uygun şekilde tasarlanır. Bu adımdan sonra incelemeniz doğrultusunda eklemeler ve çıkartmalar yapmak size bağlıdır. Site dışı SEO, daha zorlu, takip gerektiren ve site güncelliğinin kontrol edilmesi gereken bir süreçtir. Bu sebeplerden dolayı backlink verilen sitelerin konumu ve SEO özellikleri de dikkate alınmalıdır. Site içi ve site dışı SEO çalışmalarının profesyoneller yardımıyla yapılması sizi rakiplerinizden öne taşıyacaktır. Rakiplerinizin içeriklerini, aldıkları sponsorlukları veya verdiği reklamları takip etmeniz ve sitenizi buna göre güncellemeniz de sizi öne çıkaracak bir diğer unsurdur. Ayrıca SEO analizinde backlink profili incelenmeli, ardından zararlı ya da gereksiz backlinkler varsa engellenmeli ve doğru backlinklerin çalışması sağlanmalıdır. Son olarak da yapılan çalışmaların ardından SEO analiz raporu çıkartılmalıdır.

SEO analizi nasıl yapılır? SEO analizi birçok araçlar üzerinden yapılmaktadır. Piyasada bulunan SEO analiz araçları farklı farklı özellikleri tespit etmektedir. Bu sebeple SEO analizi yaparken birden fazla analiz aracı kullanılmaktadır. Google seo analizi için ücretli ve ücretsiz seo analiz araçları mevcuttur. Ancak ücretsiz olan seo analiz araçları oldukça kısıtlıdır. Bu yüzden web sitesi analiz aracı seçerken belirli bir ücret ve bütçe ayırmanızda fayda vardır.Derinlemesine SEO analizi, web sitesi içeriği, web sitesi kod yapısı (site içi) ve site dışı durumlarının incelenmesini içerir ve ardından size bir SEO “puanı” verir. Bu puan doğrultusunda web siteniz hakkında fikir elde etmiş olursunuz. SEO analizi hakkında daha detaylı bilgi almak bilgi kaynağını inceleyebilirsiniz.

https://www.hdbilisim.com.tr

Eray Bektaş

Teknoloji meraklısı, genç bir editör. Bayılana kadar yemek onun felsefesidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu