OyunAkıllı Telefonlar

Sony, Playstation 5’in Yeni Sürümü İçin Kolları Sıvadı

Oyun konsol sektörünün liderlerinden Sony, popüler Playstation 5 modelinin yeni işlemcili bir sürümünü geliştirmeye başlayacak.

Sony, akıllı telefon pazarında son günlerde çok fazla zorluklar çekmeye başladı. Ancak Japon üretici oyun konsolu tarafında zirvenin tek sahiplerinden biri. Zira Playstation’ları ile bugüne kadar milyonlarca insanın beğenisini topladı. Şirket geçtiğimiz yılda karşımıza Playstation 5 ile çıkmıştı. Kısa sürede popüler olan bu konsol, raporlara göre yakında yeni işlemcisiyle tekrardan piyasaya çıkacak.

Sony Playstation 5 farklı işlemciyle gelecek

Yabancı basında ortaya çıkan bilgilere göre Sony, popüler Playstation 5 konsolunun ilerleyen günlerde yeni bir sürümünü geliştirecek. Bunun üretimine ise önümüzdeki yıl başlanacak.

PlayStation 5
PlayStation 5 yeni sürümü 2022’de üretilecek

PS 5’in yeni sürümünün geliştirileceği haberleri ilk olarak Sony CFO’su Hiroki Totoki tarafından açıklandı. Sony’nin finansal yöneticisi olan bu kişi, Playstation 5’in eksikliğinin giderilmesi amacıyla şirketin konsolu yeniden tasarlayıp piyasaya süreceğine değindi. Elbette konuşmalar direkt olarak bu konu üzerine yapılmadı. Hiroki, Sony’nin mali işleriyle ilgili yapılan bir konferansta bu duruma değindi. Yani özel olarak bu konu üzerine herhangi bir açıklama ya da resmi bir başka bilgi verilmedi. Ancak tanınmış bir internet sitesi Digitimes bu konu hakkında bazı fikirler sundu.

Kaynağın ortaya çıkardığı rapora göre Sony’nin yeni Playstation 5 konsolu, tedarikçiler tarafından 2022’nin ikinci veya üçüncü çeyreğinde geliştirilmeye başlanacak. İşlemci tarafında ise yeni PS 5’in; AMD tarafından geliştirilen 6 nm’lik bir işlemci ile donatılması bekleniyor. Bunun yanı sıra yeni konsolun, mevcut modele göre daha uygun fiyatlı olacağı da yine söylentiler arasında.

PS 5’in şu anki sürümü; 7 nm Zen 2 mikro mimarisi, 3.5 Ghz, sekiz çekirdek ve 16 parçacığı temel alan AMD Ryzen 3 ile geliyor. Ancak şirketin yeni konsolundaki CPU, yukarıda da belirttiğimiz gibi mevcut sürümden daha uygun bir maliyete sahip olacak.

Okan Güleş

Çukurova Üniversitesinde okuyup, teknolojiye ve yazılıma merak salan maceracı bir editör.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu